اجداد ما چه می خوردند؟ – سیمارتیکل

غزال زیاری: باستان شناسان مدت ها بر این باور بودند که رژیم غذایی انسان های اولیه برپایه گوشت بوده است؛ اما رندی هاس، دستیار پروفسورا، در آنالیز بقایای 24 فرد که در سایت های تدفین مختلفی از جمله “ویلامایا پاتیسا” و “سورو میکایا پاتیسا” در پرو به دست آمده، به این نتیجه رسید که رژیم غذایی انسان های اولیه ساکن در کوه های آند، 80% از مواد گیاهی و تنها 20% از گوشت تشکیل شده بود.

نتایج این بررسی در مجله Plos One منتشر شده است. در این روش، از شیمی ایزوتوپ و مدل سازی آماری استفاده شده تا پیچش شگفت آور جوامع اولیه منطقه آند و روایت های سنتی جامعه شکارچی- گردآورنده را شرح دهد.

هاس در این باره توضیح داده:« عقل متعارف بر این باور است که اقتصاد اولیه بشر بر شکار متمرکز بوده؛ این ایده ای است که منجر به تعدادی از متدهای غذایی بر پایه پروتیین بالا مثلا Paleo Diet (رژیم غارنشینان یا انسان های عصر حجر) شده است. اما تجزیه و تحلیل های ما حکایت از آن دارد که رژیم غذایی انسان های آن دوره از 80% مواد گیاهی و 20% گوشت تشکیل شده بود.»

تغذیه-نیاندرتالها.jpg

شواهدی از رژیم غذایی غالب گیاهی

شواهدی وجود دارد که انسان های اولیه ساکن کوه های آند در آمریکای جنوبی که از 9000 تا 6500 سال پیش در این منطقه زندگی می کردند، با شکار پستانداران بزرگ، بخشی از موادغذایی شان را تامین می کردند. اما آنالیزهای اخیر که از ترکیب ایزوتوپی استخوان های این انسان های اولیه انجام شده، نشان می دهد که غذاهای گیاهی، بخش عمده رژیم غذایی آنها را تشکیل می داده و گوشت نقشی فرعی داشته است.

به علاوه بقایای گیاهان سوخته یافت شده در این سایت ها و به علاوه الگوهای سایش دندان های اسکلت ها، حکایت از آن دارد که احتمالا غده هایی مثل سیب زمینی (یا گیاهانی که در زیر زمین رشد می کنند)، احتمالا برجسته ترین منبع معاش این انسان های اولیه بوده.

تحقیقاتی با مشارکت دانشجویان

هاس دراین باره توضیح داده:« ترکیب روش های شیمی ایزوتوپ، دیرینه- قوم شناسی و باستان شناسی، واضح ترین و دقیق ترین تصاویر را از رژیم های انسان های اولیه آند تا به امروز ارایه می دهند. این یافته ها، درک ما را از مسیر اقتصاد کشاورزی در ارتفاعات منطقه آند به روز می کند.»

در ادامه این تحقیقات، محققانی از دانشگاه پن، دانشگاه مرسدس کالیفرنیا، دانشگاه دیویس کالیفرنیا، دانشگاه بینگهامتون، دانشگاه آریزونا و موسسه ملی باستان شناسان پرو، به هاس ملحق شدند. دانشجویان مقطع کارشناسی نیز این فرصت را یافتند تا در حفاری های اولیه در سال 2018، در سایت تدفین ویلامایا پاتیسا به تحقیق و بررسی بپردازند.

جنیفر چن، دانشجوی دکترای انسان شناسی در دانشگاه ایالتی پن و نویسنده اصلی مقاله که در دوران تحصیل، شاگرد آزمایشگاه تحقیقاتی هاس بوده، کار آزمایشگاه ایزوتوپی و بسیاری از تجزیه و تحلیل های ایزوتوپی پس از کاوش ها را برعهده داشته.

او در این باره توضیح داده:« غذا برای بقا نقشی مهم و سرنوشت ساز را ایفا می کند؛ به ویژه در مناطق مرتفعی مثل کوهستان های آند. بسیاری از چارچوب های باستان شناسی درباره شکارچی- گردآورندگان و یا علوفه جویان، بر شکار و رژیم های غذایی گوشتی متمرکز بودند. اما ما به این نتیجه رسیدیم که غذای شکارچیان اولیه در کوه های آند عمدتا گیاهی و برپایه غده های وحشی بوده است

نیاندرتالها.jpg

هاس در ادامه به این نکته اشاره کرده که باستان شناسان، در حال حاضر ابزارهایی برای درک رژیم غذایی انسان های اولیه در اختیار دارند و نتایج به دست آمده با آنچه آنها پیش بینی می کردند، متفاوت است. این مطالعه موردی، برای اولین بار نشان می دهد که رژیم غذایی انسان های اولیه، دست کم در یک بخش از دنیا، مبتنی بر گیاه بوده است.

او در این باره گفت:« با توجه به اینکه سوگیری های باستان شناسی مدت هاست که باستان شناسان در آند را گمراه می کرده، احتمالا تحقیقات آتی ایزوتوپی در بخش های دیگر جهان نیز ثابت خواهد کرد که باستان شناسان درباره سبک غذایی جاهای دیگر دنیا نیز در اشتباه بوده اند

هاس درباره رفتار انسان ها در جوامع جوینده گذشته تحقیق می کند تا بتواند رفتارهای انسان در زمان حال را بهتر درک کند. او رهبری حفاری های باستان شناسی و بررسی پروژه ها در آند و مناطق کوهستانی غرب آمریکای شمالی را برعهده دارد.

منبع: scitechdaily

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اجداد ما چه می خوردند؟ – سیمارتیکل" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اجداد ما چه می خوردند؟ – سیمارتیکل"، کلیک کنید.