اختلالات مربوط به سیستم عصبی، شایع ترین بیماری ها در جهان هستند

اختلالات مربوط به سیستم عصبی، شایع ترین بیماری ها در جهان هستند

آفتاب نیوز :

بر اساس مطالعه ای که به تازگی در مجله تخصصی «Lancet» منتشر شده، تعداد افرادی که با اختلالات سیستم عصبی زندگی می کنند یا بر اثر عوارض ناشی از آن می میرند، طی سه دهه گذشته به طور چشمگیری افزایش یافته است.

متخصصان می گویند در سال 2021 حدود 43 درصد از جمعیت جهان (3.4 میلیارد نفر) تحت تاثیر این نوع بیماری ها قرار گرفته اند.

این مطالعه توسط صدها متخصص به رهبری موسسه سنجش و ارزیابی سلامت (IHME) مستقر در ایالات متحده انجام شد.

«جیمی اشتاینمتز»، نویسنده اصلی این مطالعه از موسسه سنجش و ارزیابی سلامت می گوید نتایج این تحقیق نشان داد که شرایط سیستم عصبی «علت اصلی بار کلی بیماری در جهان» است.

اشتاینمتز افزود بیماری های مربوط به سیستم عصبی طی سه دهه گذشته 59 درصد افزایش یافته که این افزایش عمدتا ناشی از پیر شدن جمعیت و رشد سریع جهان بوده است.

متخصصان در این تحقیق به بررسی این موضوع پرداختند که چگونه 37 بیماری مختلف عصبی بر سلامت، ناتوانی و مرگ زودرس مردم جهان از سال 1990 تا 2021 تاثیر گذاشته است.

داده های این تحقیق بر اساس «شاخص دالی» تخمین زده شدند. شاخص دالی سال های از دست رفته بر اثر بیماری ، معلولیت یا مرگ زودرس را بیان می کند.

داده های این مطالعه نشان داد در سال 2021 بیش از 443 میلیون سال زندگی سالم به دلیل اختلالات سیستم عصبی در سراسر جهان از دست رفته است که 18 درصد نسبت به سال 1990 افزایش داشته و در این میان سکته مغزی بیشترین سهم را داشته است.

همچنین در سال 2021 بیش از 11 میلیون نفر به دلیل عوارض ناشی از 37 بیماری عصبی جان خود را از دست داده اند.

با این حال موسسه سنجش و ارزیابی سلامت سال گذشته اعلام کرد بیماری های قلبی عروقی همچنان عامل اصلی مرگ و میر در جهان هستند و در سال 2022 باعث مرگ 19.8 میلیون نفر در سراسر جهان شده است.

به گفته متخصصان، شایع ترین اختلالات عصبی در جهان، سردرد تنشی و میگرن هستند.

سردرد تنشی بر اثر انقباض عضلات سر و گردن ایجاد می شود و عامل محرک آن بیشتر استرس و اضطراب و تنش است.

به گفته متخصصان، آسیب عصبی به نام نوروپاتی دیابتی ناشی از موارد فزاینده دیابت در سال های اخیر بیشترین رشد را در میان بیماری های عصبی داشته است.

به گزارش یورونیوز، اکثر این بیماری ها هیچ درمانی ندارند اما به گفته متخصصان راه هایی از جمله کاهش میزان فشار خون بالا، کنترل دیابت و دوری از الکل می تواند خطر ناشی از این بیماری ها را کاهش دهد.

«والری فیگین»، یکی از نویسندگان این مطالعه گفت که میزان بیماری های سیستم عصبی در سراسر جهان بسیار سریع در حال رشد است و در دهه های آینده فشار بیشتری را بر سیستم های بهداشتی وارد خواهد کرد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اختلالات مربوط به سیستم عصبی، شایع ترین بیماری ها در جهان هستند" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اختلالات مربوط به سیستم عصبی، شایع ترین بیماری ها در جهان هستند"، کلیک کنید.