استقرار نخستین رایزن سلامت ایران در عراق / الگوبرداری عراق از خانه های بهداشت ایران

استقرار نخستین رایزن سلامت ایران در عراق / الگوبرداری عراق از خانه های بهداشت ایران

وزیر بهداشت کشورمان و قایم مقام وزیر بهداشت عراق در حاشیه برگزاری نخستین اجلاس بین المللی پوشش همگانی سلامت، دیدار و بر گسترش همکاری های دوکشور در حوزه سلامت تاکید کردند.

به گزارش سیمارتیکل، دکتر بهرام عین اللهی – وزیر بهداشت کشورمان و دکتر هانی موسی بدرالعقابی – قایم مقام وزیر بهداشت عراق در حاشیه نخستین اجلاس بین المللی پوشش همگانی سلامت که در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، دیدار و گفتگو کردند.

 وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان در این دیدار با بیان این که ارتباط بسیار نزدیکی بین مردم ایران و عراق وجود دارد، بر تشکیل کارگروه مشترک دو کشور در حوزه سلامت و گسترش همکاری های فی مابین از طریق این کارگروه تاکید کرد.

وزیر بهداشت با بیان این که ارتباطات دو کشور ایران و عراق در همه زمینه ها به خصوص در حوزه سلامت ارتقا یافته است، بر گسترش همکاری های مشترک در حوزه های گردشگری سلامت، دارو، تجهیزات پزشکی، بهداشت و درمان تاکید کرد و افزود: آمادگی داریم تجربیات بهداشتی خود از جمله در پوشش همگانی سلامت را با وزارت بهداشت عراق به اشتراک بگذاریم.

وزیر بهداشت همچنین از استقرار نخستین رایزن سلامت جمهوری اسلامی ایران در سفارت ایران در بغداد طی ماه های آینده خبر داد و گفت: این موضوع به توسعه روابط دو کشور در حوزه گردشگری سلامت کمک خواهد کرد. 

عین اللهی همچنین تاسیس شعبه بین المللی دانشگاه علوم پزشکی تهران در شهر مقدس کربلا با عنوان «دانشگاه سبطین» را تحقق برنامه ای تاریخی در کشور عراق توصیف و اظهار امیدواری کرد که این اقدام الگویی برای کشورهای دیگر باشد.

عین اللهی همچنین حوزه دارو و تجهیزات پزشکی را از دیگر زمینه های همکاری دو کشور خواند و از آمادگی کشورمان برای تولید مشترک دارو و تجهیزات پزشکی و نیز صادرات تولیدات مشترک دارویی به دیگر کشورها خبر داد.

 وزیر بهداشت افزود: آمادگی داریم با وزارت بهداشت عراق برنامه ای مشترک در زمینه سلامت خانواده اجرا و این برنامه را به دنیا معرفی کنیم.

قایم مقام وزیر بهداشت عراق نیز در این دیدار با قدردانی از وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران در برگزاری اجلاس بین المللی پوشش همگانی سلامت اظهار داشت: بهداشت عمومی و سلامت خانواده از دغدغه های اصلی وزارت بهداشت عراق است که در این زمینه از تجربیات ایران استفاده خواهیم کرد.

دکتر هانی موسی بدرالعقابی همچنین به الگوبرداری از ایران در زمینه توسعه خانه های بهداشت اشاره کرد و گفت: ساخت خانه های بهداشت در عراق آغاز شده است و خوشبختانه این خانه ها، خدمات اولیه درمانی را نیز به خوبی به مردم عراق ارایه می دهند.

وی ضمن اعلام آمادگی برای تولید مشترک دارو و تجهیزات پزشکی با جمهوری اسلامی ایران گفت: امروزه بسیاری از پزشکان و مردم عراق داروهای ایرانی را به خوبی می شناسند و از آنها برای درمان استفاده می کنند.

دکتر بدرالعقابی افزود: در زمینه های تولید دارو ، گردشگری سلامت و همچنین انتقال فناوری، تفاهم نامه هایی با وزارت بهداشت جمهوری اسلامی امضا کرده ایم و به زودی شاهد دستاوردهای ارزنده ای در این حوزه ها خواهیم بود.

پایان خبر سیمارتیکل

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "استقرار نخستین رایزن سلامت ایران در عراق / الگوبرداری عراق از خانه های بهداشت ایران" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "استقرار نخستین رایزن سلامت ایران در عراق / الگوبرداری عراق از خانه های بهداشت ایران"، کلیک کنید.