این غذا ها را شب نخورید!

این غذا ها را شب نخورید!

آفتاب نیوز :

اگر نمی دانید که کدام غذا ها و خوراکی ها می توانند شب ها شما را بیدار نگه دارند، قطعا خواندن ادامه این مطلب برای شما جالب خواهد بود.

1. شکلات تلخ 

شاید شنیدن این نکته برای شما عجیب باشد، اما واقعیت این است که مصرف شکلات تلخ بعد از خوردن شام به هیچ وجه برای مرحله REM خواب شبانه خوب نیست و درواقع، چرخه خواب طبیعی را مختل می کند. شکلات تلخ جزو منابع کافیین دار محسوب می شود، درحالی که کافیین هم به طور کلی از شکل گیری مراحل عمیق خواب جلوگیری می کند. 

2. خوراکی ها و غذا های چرب 

انواع غذا ها و خوراکی های چرب از خواب شبانه باکیفیت جلوگیری می کنند. بعضی افراد فکر می کنند که منظور از غذا های چرب فقط گزینه هایی مثل مرغ سرخ کرده است، اما انواع بستنی ها یا دسر های چرب هم در همین گروه قرار می گیرند. خوراکی ها و غذا های چرب به زمان بیشتری برای هضم شدن نیاز دارند، اغلب باعث نفخ می شوند و مشکل سوءهاضمه را هم به وجود می آورند که درنهایت باعث اختلال در خواب شبانه خواهد شد. 

3. میوه های خشک 

زیاده روی در مصرف میوه های خشک در ساعات نزدیک به خواب شبانه می تواند معده شما را اذیت کند، باعث ایجاد گاز زیادی در دستگاه گوارش شود و گرفتگی های عضلانی در ناحیه شکم را به وجود بیاورد. این مشکل به دلیل کم بودن میزان آب و بالا بودن میزان فیبر در میوه های خشک اتفاق می افتد. بنابراین، اگر به مصرف میوه های خشک علاقه دارید، به هیچ وجه در ساعات شب از این خوراکی ها استفاده نکنید.

4. غذا های تند و ادویه ای 

غذا های تند یا اساسا خود فلفل های تند جزو بهترین خوراکی ها برای افزایش متابولیسم بدن هستند، اما قطعا مصرف این خوراکی ها و غذا ها در وعده شام نمی تواند انتخاب خوبی برای بعضی افراد باشد، زیرا می تواند باعث سوزش سر دل در افراد حساس شود. خاصیت ترموژنیک (گرمازا) غذا های تند و ادویه ای هم می تواند دمای درونی بدن را افزایش بدهد. از آنجایی که دمای طبیعی بدن هنگام خواب شبانه کاهش می یابد، پس این افزایش دما مانع از خواب شبانه باکیفیت می شود و از شکل گیری مراحل خواب عمیق هم جلوگیری می کند. پس بهتر است که غذا های تند و ادویه ای را در وعده ناهارتان مصرف کنید.

5. پیتزا 

بعضی افراد به دلیل مشغله های کاری زیاد ترجیح می دهند که در وعده شام از غذا هایی مثل پیتزا استفاده کنند، درحالی که بعضی افراد هم به خوردن پیتزا در وعده شام علاقه زیادی دارند. اما ترکیب شدن چربی پنیر با اسید های سس گوجه فرنگی می تواند اثرات منفی و مخربی برای کیفیت خواب شبانه داشته باشد. غذا های سرشار از اسید می توانند باعث ریفلاکس اسید شوند، مخصوصا اگر در ساعات نزدیک به خواب شبانه مصرف شده باشند. حتی اگر احساس سوزش سردل نداشته باشید، این ریفلاکس می تواند از خواب شبانه راحت جلوگیری کند و باعث خستگی زیاد در صبح روز بعد شود. 

منبع: سلامت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "این غذا ها را شب نخورید!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "این غذا ها را شب نخورید!"، کلیک کنید.