این میوه سرشار از منابع ویتامین C، منیزیم و پتاسیم محسوب می شود

این میوه سرشار از منابع ویتامین C، منیزیم و پتاسیم محسوب می شود

آفتاب نیوز :

در ادامه این مطلب به 4 فایده عادت به خوردن این سبزی اشاره کرده ایم که به ترتیب عبارتند از: 

1. بهبود عملکرد سیستم گوارش

زردک یکی از سبزیجات ریشه ای مغذی است، اما به اندازه هویج و سیب زمینی کاربرد ندارد. زردک حاوی انواع ترکیبات مغذی است که خواص متعددی برای سیستم گوارشی دارد. این تاثیر در وهله اول به فیبر های فراوان برمی گردد که عملکرد روده ها و دفع را تسهیل می کند. همچنین، زردک حاوی نوعی فیبر حل شدنی به نام پکتین است. پکتین تاثیر ضدگرسنگی دارد و به افزایش مقدار آب در روده ها و جلوگیری از یبوست کمک می کند. 

تاثیر دیگر زردک بر بهبود گوارش به خاطر وجود نوعی دیگر از فیبر های حل شدنی به نام اینولین است که در سلامت روده ها موثر است. زردک یکی از منابع این فیبر است و ثابت شده اینولین رشد باکتری های مفید را افزایش می دهد و در پیشگیری از یبوست نقش دارد. مقدار بالای ویتامین ها و موادمعدنی در زردک نیز به سلامت جداره روده ها و محافظت در برابر التهابات کمک می کند. 

2. تامین آنتی اکسیدان

در کنار تاثیر عالی زردک در تقویت سیستم گوارش، زردک حاوی ترکیبات بسیاری است که تاثیر محافظ و آنتی اکسیدانی دارند. به عنوان مثال، زردک یکی از بهترین منابع کویرستین؛ نوعی فلاونویید با عملکرد آنتی اکسیدانی قوی است. مطالعات نشان می دهد کویرستین رادیکال های آزاد مضر را حذف و از سلول ها در برابر آسیب آن ها محافظت می کند. به خاطر مقدار بالای اسیدفولیک می تواند خوراکی مفیدی برای خانم های باردار باشد. البته این ویتامین با کاهش خطر بیماری های قلبی- عروقی و بعضی سرطان ها نیز مرتبط است. براساس یکی از مطالعات آزمایشگاهی، عصاره زردک می تواند مانع از رشد سلول های سرطانی روده بزرگ شود. 

3. تنظیم قند خون

زردک منبع غنی از فیبرها، ویتامین ها و موادمعدنی است و ترکیباتی دارد که به تنظیم قند خون کمک می کند. براساس مطالعه ای که روی گروهی از بزرگسالان سالم انجام شد، افرادی که پیش از صرف غذا سوپ حاوی زردک خورده بودند سطح قند خون شان پس از غذا بسیار کمتر از گروهی بود که این پیش غذا را میل نکردند. محققان به این نتیجه رسیده اند که اینولین بدون تغییر از سیستم گوارش عبور می کند و همانند پری بیوتیک عمل می کند و غذای باکتری های مفید روده محسوب می شود. همچنین اینولین با کاهش روند جذب گلوکز در روده به تنظیم قند خون کمک کرده و می تواند حساسیت سلول ها به انسولین را افزایش دهد و موجب کاهش التهابات شود. این تاثیرات می تواند در بهبود کنترل قند خون مبتلایان به دیابت نوع 2 موثر باشد.

4. محافظت از سیستم قلبی -عروقی

زردک یکی از منابع ویتامین C، منیزیم و پتاسیم محسوب می شود و حاوی آنتی اکسیدان های لوتیین و زآگزانتین است. ثابت شده که مصرف زردک به محافظت از قلب نقش دارد. براساس نتایج مطالعات اخیر، افرادی که حداقل 3 نوبت در هفته زردک مصرف می کنند، با کاهش قابل توجه خطر بیماری های قلبی مواجه هستند که مکانیسم اثر آن به نقش محافظتی آنتی اکسیدان های موجود مربوط می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "این میوه سرشار از منابع ویتامین C، منیزیم و پتاسیم محسوب می شود" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "این میوه سرشار از منابع ویتامین C، منیزیم و پتاسیم محسوب می شود"، کلیک کنید.