تغییر سبک زندگی از ابتلا به سرطان پیشگیری می کند

تغییر سبک زندگی از ابتلا به سرطان پیشگیری می کند

آفتاب نیوز :

در این وبینار رضا نکوییان، متخصص ژنتیک سرطان، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و پژوهشگر گروه سلامت سالمندی جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی به موضوعاتی از جمله تعریف سرطان، انواع سرطان، روند ایجاد تومور، نقش غربالگری در سرطان، تاثیر تغییر سبک زندگی در ابتلا به سرطان و روش های پیش گیری اشاره کرد.

رضا نکوییان با بیان این که اغلب سرطان ها غربالگری دارند، اظهار کرد: «ترس از تشخیص و وجود سرطان در برخی کسان باعث شده است آنان کم تر برای برسی و غربالگری دوره ای به پزشک مراجعه کنند.»

پژوهشگر گروه سلامت سالمندی جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که با تغییر سبک زندگی می توان از بیماری سرطان پیش گیری کرد، گفت: «70 تا 90 درصد سرطان های رایج ناشی از عوامل محیطی هستند که به طور بالقوه قابل پیش گیری و درمان هستند و از مهم ترین مشکلات درمان سرطان تشخیص به موقع و زودهنگام آن است.»

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به ارتباط مستقیم مصرف شکر و تهاجمی تر شدن سلول های سرطانی، ادامه داد: «محققان دانشگاه هلند می گویند نه تنها مصرف قند و شکر موجب رشد و پیشرفت سلول های سرطانی می شود بلکه روند درمان را هم سخت تر می کند.»

به گزارش دفتر جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی، وی در پایان به 10 گام پیشگیری از سرطان اشاره کرد و گفت: «قلیان نکشید و در معرض دود آن قرار نگیرید، روزانه 30دقیقه تند راه بروید، روزانه 5 وعده میوه و سبزی مصرف نمایید، وزن خود را مدیریت کنید، مصرف نمک، قند، شکر و روغن روزانه خود را کاهش دهید، با کرم ضد آفتاب و پوشش مناسب از پوست خود محافظت کنید، الکل ننوشید و از مواد مخدر دوری کنید، آلاینده های سرطان زا را بشناسید و از خود حفاظت کنید، با خود، دیگران و محیط زیست مهربان باشید، علایم هشداردهنده سرطان را بشناسید و به موقع مراجعه نمایید.»

گفتنی است، این وبینار با حضور معاونان و متخصصان گروه پژوهشی سلامت سالمندی جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، هم چنین به صورت برخط نیز نمایندگان شورای ملی سالمندان و سازمان بهزیستی مراکز استان ها نیز شرکت داشتند و در بخش پایانی شرکت کنندگان با طرح پرسش ها و بیان نکته هایی به تعامل و گفت وگو نشستند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تغییر سبک زندگی از ابتلا به سرطان پیشگیری می کند" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تغییر سبک زندگی از ابتلا به سرطان پیشگیری می کند"، کلیک کنید.