تقابل پیشرفته ترین ناوهای هواپیمابر جهان: فورد آمریکا در برابر فوجیان چین / فیلم

تینا مزدکی: نیروی دریایی چین با رونمایی از سومین ناو هواپیمابر کلاس فوجیان، گام بلندی برای گسترش حضور دریایی خود برداشته است، اما با وجود تمام پیشرفت های فوجیان در زمینه فناوری، هنوز ویژگی هایی وجود دارد که مانع از برابری این ناوگان با ناوگان نیروی دریایی ایالات متحده می شود. به عنوان مثال فوجیان حدود 80 هزار تن ظرفیت دارد، اما کلاس فورد حدود 100 هزار تن است و این به آن معنا است که فوجیان هواپیمای کمتری را می تواند حمل کند. از طرفی کشتی های کلاس فورد از پیشرانه رآکتور هسته ای بهره می برند ولی فوجیان این طور نیست؛ ازاین رو استقامت ناو چینی پایین تر و ظرفیت آن هم برای ذخیره سازی سوخت هواپیما کمتر خواهد بود».

اما برتری فورد تمام ماجرا نیست، زیرا شبکه جهانی زیرساخت های دریایی ایالات متحده به مراتب بهتر و گسترده تر است و ناوهای هواپیماپر آمریکا می توانند از آن ها به نفع خود استفاده کنند.

به گزارش سیمارتیکل، فوجیان از ناوهای هواپیمابر قبلی چین یعنی لیایونینگ 60 هزار تنی و شاندونگ 66 هزار تنی پیشی گرفته و اخیراً پس از اولین آزمایش دریایی خود در 1 می، به کارخانه کشتی سازی شانگ های جیانگ نان بازگشت. اما فورد که جدیدترین و پیشرفته ترین ناو هواپیمابر نیروی دریایی ایالات متحده است، قبلاً یک دوره پنج ساله آزمایش های دریایی را که از سال 2017 آغاز شد، پشت سر گذاشته و برای اولین بار در نوامبر 2022 در دریا مستقر شده است.

فوجیان از سیستم منجنیق الکترومغناطیسی شبیه به ناوهای کلاس فورد آمریکا بهره می برد که از فناوری های معمولی پیشرفته تر است. پس از فورد، فوجیان دومین ابزار نظامی جهان است که از چنین فناوری پیشرفته ای بهره می برد؛ با این تفاوت که فوجیان به 3 مسیر پرتاب مجهز است و فورد به 4 مسیر.

ارتقاء ویژگی های فوجیان، ظرفیت هواپیماهای قابل حمل را افزایش داده است، به طوری که فوجیان هم اکنون به شکل چشمگیری از ناوهای هواپیمابر 42هزار تنی «شارل دوگل» فرانسه و 65هزار تنی اچ.ام.اس کویین الیزابت انگلیس بزرگ تر است.

تقابل پیشرفته ترین ناوهای هواپیمابر جهان: فورد آمریکا در برابر فوجیان چین

شرح عکس: ناو هواپیمابر جرالد فورد، نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا

فوجیان نشان دهنده گام مهمی در مدرن سازی نظامی چین تحت رهبری «شی جین پینگ» رییس جمهور این کشور است؛ با این حال کارشناسان معتقدند که نیروی دریایی چین هنوز از سیستم های پشتیبانی اساسی برای رقابت با نیروی دریایی ایالات متحده برخوردار نیست.

یکی دیگر از نقاط ضعف فوجیان آن است که چین، زیرساخت لازم را برای کنترل طولانی مدت فوجیان در خارج از محدوده آب های خود ندارد. این کشور فعلا ناوگان کوچکی از کشتی های تکمیلی دارد که معمولاً ناوگان هواپیمابر را همراهی می کنند تا مصرف سوخت، مهمات و آذوقه آن را پاسخ دهند و از این منظر، اندک شباهتی به شبکه گسترده جهانی بنادر و پایگاه های آمریکا ندارد که در آن ناوهای هواپیمابر بتوانند ذخایر خود را تجدید کنند و خدمه بتوانند استراحت کنند.

کارشناسان بر این باورند که فوجیان و دیگر ناوگان چینی قلب ناوگان «پساآمریکایی» را تشکیل می دهند. همانطور که ایالات متحده پس از پایان جنگ سرد از ناوهای هواپیمابر خود برای اعمال نظم جهانی و اقدام نظامی علیه کشورهای ضعیف تر استفاده کرده است، کشورهایی مانند چین هم قصد دارند از ناوهای حامل خود در نقش پاسبان منطقه استفاده کنند. با این حال اولین آزمایش دریایی فوجیان، گمانه زنی هایی را درباره پیامدهای آن برای همسایگان چین و به خصوص تایوان مطرح کرده است.

منبع: newsweek

54323

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تقابل پیشرفته ترین ناوهای هواپیمابر جهان: فورد آمریکا در برابر فوجیان چین / فیلم" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تقابل پیشرفته ترین ناوهای هواپیمابر جهان: فورد آمریکا در برابر فوجیان چین / فیلم"، کلیک کنید.