توصیه هایی برای مراقبت بهتر از چشم ها

توصیه هایی برای مراقبت بهتر از چشم ها

آفتاب نیوز :

حسین سیاتیری، فلوشیپ قرنیه گفت: عوامل آسیب رسان به سلامت چشم را می توان در دو دسته عفونی و غیرعفونی بررسی کرد که باکتری ها، قارچ ها، ویروس ها جزء عوامل عفونی و ضربه، مواد شیمایی اسیدی یا قلیایی و سوختگی و موارد مشابه در دسته دوم جای می گیرند.

سیاتیری گفت: مواد قلیایی با چشم در صورت تماس به داخل نسوج چشم نفوذ می کنند؛ در حالی که مواد اسیدی طی واکنش هایی سد ایجاد می کنند؛ بنابراین تماس چشم با عوامل شیمیایی بازی (قلیاها) نگران کننده تر است.

او تاکید کرد: افرادی که به اقتضای شغل با براده های آهن یا آتش سروکار دارند، باید از عینک های محافظ استفاده کنند و ضروری است به متخصص چشم به طور مرتب مراجعه کنند.

سیاتیری گفت: در صورت پاشیدن حلال های نفتی و رنگ به داخل چشم، نخستین اقدام، شست و شو با آب سالم و بهداشتی است و نیم ساعت بعد از آن باید به مرکز درمانی مراجعه شود.

این فلوشیپ قرنیه با تاکید بر اینکه ماساژ موجب خراش قرنیه و ایجاد عوامل میکروبی ثانویه می شود، گفت: درد، سوزش، حساس شدن چشم، ناتوانی در باز کردن پلک و ترس از نور، از نشانه های عفونت به شمار می آیند که در این موارد، از ماساژ چشم باید پرهیز شود و شست و شو اقدام منطقی تر است.

سیاتیری درباره مصرف قطره های اشک مصنوعی یا نگه دارنده تصریح کرد: برای استفاده از قطره های اشک مصنوعی یا نگهدارنده محدودیت است و نباید بدون حساب و کتاب داخل چشم ریخته شود.

این فلوشیپ قرنیه افزود: در صورت ورود خرده شیشه به داخل چشم، بهتر است فرد به مرکز درمانی مراجعه کند، زیرا خارج کردن شیشه از داخل چشم با چشم غیر مسلح کار آسانی نیست و ممکن است تلاش ها بی نتیجه باشد. در ثانی شیشه یک ماده خنثی است و اگر وارد چشم شود، طوری که نتوانیم آن را خارج کنیم، نگران کننده است.

سیاتیری خشکی چشم را یکی از مشکلات شایع در میان بانوان دانست و ادامه داد: مسایل محیطی از جمله کار زیاد با کامپیوتر یا مقدار ناکافی آب مصرفی، در ایجاد خشکی چشم موثر است و اشک مصنوعی درمان جایگزین برای این گونه افراد است.

این فلوشیپ قرنیه درباره نقش تغذیه در بروز خشکی چشم گفت: برای پیشگیری از خشکی چشم توصیه می شود افراد مستعد، از غذا های آبکی و میوه ها استفاده کنند و مصرف غذا های حاوی اسید های چرب امگا سه مانند ماهی را مدنظر قرار دهند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "توصیه هایی برای مراقبت بهتر از چشم ها" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "توصیه هایی برای مراقبت بهتر از چشم ها"، کلیک کنید.