جمجمه بزرگ ترین شکارچی تاریخ کشف شد / عکس

غزال زیاری: در سال 2023 بود که یک جمجمه 150 میلیون ساله از یک گونه بیش خزنده واران (پلیوسور) در ارتفاع 12 متری در بالای صخره ای در امتداد ساحل ژوراسیک پیدا و بازیابی شد و خبر یافتن چنین فسیلی مثل بمب سر و صدا کرد.

این جمجمه متعلق به یک پلیوسور (نوعی خزنده دریایی باستانی) بود که می توانست تیرانوزاروس رکس را در جنگ از پای در بیاورد و ابعاد بزرگ این جمجمه باعث شد تا در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت شود. حدود 95 درصد از سطح این جمجمه پلیوسور که «SeaRex»نام گرفته سالم و کامل است و از همین رو حالا ، کامل ترین جمجمه در نوع خود در کره زمین شناخته می شود و تقریباً تمام استخوان های اصلی اش سالم است. این جمجمه دارای 130 دندان تیز به هم پیوسته است که کاملا مشابه با جمجمه همان پلیوسورهایی است که 150 میلیون سال پیش در اقیانوس ها شنا می کردند.

جمجمه.jpg

دکتر جودیت ساسون، متخصص پلیوسورها از دانشگاه بریستول در گفت وگویی که با نماینده رکوردهای جهانی گینس داشت در این باره گفت: «من مطالعات زیادی روی بسیاری از پلیوسورهای دوران کیمریجین انجام داده ام ولی تا به امروز حتی نمونه ای را که تا این حد کامل حفظ شده باشد، ندیده بودم. این نمونه، جزییات تشریحی زیادی را داراست که نمونه های دیگر هرگز تا این حد کامل نبوده.»

این جمجمه عجیب چطور کشف شد؟

کاشف این جمجمه منحصر به فرد، فیل جاکوبز یکی از علاقه مندان به فسیل است که در ساحلی دور دست، در ابتدا پوزه آن را مشاهده کرد و با ضبط ویدیویی، آن را برای استیو اچس، متخصص فسیل و مالک مجموعه اچس فرستاد و قرار است که این جمجمه در این مرکز به نمایش گذاشته شود.

آقای اچس در این باره گفت:« ما با استفاده از یک پهپاد، تمام مسیر را در امتداد صخره اسکن کردیم. در ادامه متوجه شدیم که این تنها بخشی از جمجمه است که از صخره بیرون زده. باید از این موضوع اطمینان حاصل می کردیم و به همین خاطر، باید با طناب از صخره پایین می رفتیم تا آن را از نزدیک ببینیم. وقتی از نزدیک جمجمه را دیدیم، متوجه شدیم که خیلی کامل و سالم حفظ شده و به همین خاطر هم اینقدر عجیب و حیرت انگیز بود.»

او ادامه داد:« زمان زیادی طول نکشید تا مکان دقیق آن را پیدا کنیم. این جمجمه درست در وسط یک صخره بود. با خودت فکر می کنی: “خدای من”. اما اصلا کار آسانی نبود.»

تست های استقامتی و مقاومتی متعددی روی صخره برای بیرون آوردن جمجمه 2 متری انجام شد و همه افراد، حتی سر دیوید آتنبرو یکی از متخصصان قدیمی و متعصب فسیلی، از این کشف حیرت زده شده بودند.

سر دیوید آتنبرو در این باره گفت:« این یکی از بزرگ ترین جمجمه هایی است که تا به حال دیده اید. واقعا بزرگ بود و مقیاس آن اولین چیزی بود که مرا به شدت تحت تاثیر قرار داد. نکته مهم در این باره این است که نه تنها جمجمه، آموزنده ترین بخش بدن است، بلکه در عین حال ظریف ترین بخش بدن نیز به شمار می رود و جزییات این جمجمه و سالم بودن آن بسیار نایاب است. این جمجمه تقریبا بی عیب و نقص و سالم باقی مانده است.»

biggest-skull.jpg

در جست جوی اسکلت

این جمجمه در حال حاضر در مجموعه Etches در کیمریج، به نمایش گذاشته شده و استیو اچس آن را به عنوان یکی از مهم ترین نمونه های یافت شده در خاک رس کیمریج می داند و معتقد است که حتی در سطح جهانی نیز یکی از بهترین نمونه هاست. مجموعه اچس حالا برای پروژه نجات SeaRex درخواست کمک مالی دارد؛ چرا که آن ها معتقدند که این جمجمه تمام آن چیزی نیست که باید در این بخش از ساحل ژوراسیک مورد بررسی و مطالعه قرار بگیرد.

کریس مور، متخصص فسیل شناسی که در حفاری و بیرون آوردن این جمجمه نقش پررنگی را ایفا کرد در این باره گفته:« من مطمینم که بقیه بدن این جانور نیز همانجاست. محیط آنجا کمی ناهموار است و بنابراین جمجمه از بدن جانور جدا شده ولی مطمینم که بقیه بدن جانور نیز همانجا قرار دارد. ما حتی بخشی از تیغه شانه و تعدادی از انگشتان دست و پا و تعدادی از مهره های ستون فقرات که در داخل سر بودند را بیرون آوردیم و می توانستیم ببینیم که استخوان های بیشتری نیز آنجا هستند. پس اطمینان دارم که تمام بدن جانور در همانجا قرار دارد.»

منبع: iflscience

54321

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جمجمه بزرگ ترین شکارچی تاریخ کشف شد / عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جمجمه بزرگ ترین شکارچی تاریخ کشف شد / عکس"، کلیک کنید.