حیوانات هم می خندند؟ – سیمارتیکل

حیوانات هم می خندند؟ - سیمارتیکل

به گزارش سیمارتیکل، بسیاری از حیوانات در زمان بازی و تفریح صداهایی تولید می کنند که منحصر به همان تعاملات اجتماعی دلپذیر است. محققان این آواهای صوتی را شبیه به خنده ی انسان در نظر می گیرند. آن ها با بررسی آواهای تولیدشده ی حیوانات در زمان بازی، دریافته اند که خندیدن تا چه اندازه در میان گونه های مختلف رایج است.

به نقل از مجله سیمارتیکل، تیمی از دانشمندان در سال 2021، با انجام مطالعه ای 65 گونه از حیوانات را شناسایی کردند که در حین بازی «می خندیدند». بیشتر این گونه ها از پستانداران بودند، اما تعداد کمی از گونه های پرندگان نیز در زمان بازی می خندیدند. این تجزیه و تحلیل می تواند به دانشمندان کمک کند تا ریشه های تکاملی خنده را در انسان ردیابی کنند.

محققان در مطالعه ی سال 2021، گزارش دادند که از آنجایی که برخی از انواع رفتارهای حیوانات در بازی شبیه دعوا است، حیوانات ممکن است در حین بازی صدا تولید کنند یا بخندند تا از تشدید تعاملات و تبدیل بازی به رفتارهای تهاجمی و مضر جلوگیری کنند. ساشا وینکلر، انسان شناس زیستی از دانشگاه کالیفرنیا و نویسنده ی اصلی مطالعه به لایوساینس گفت: «برخلاف دعوا، بازی معمولا عملی تکراری است و مستقل از سایر رفتارهای اجتماعی مانند جفت گیری یا جستجوی غذا اتفاق می افتد.»

وینکلر توضیح می دهد که وقتی نوبت به شناسایی بازی می رسد، افرادی که در زمینه ی نخستی سانان مطالعه می کنند، می گویند: «وقتی ببینید، متوجهش می شوید». یکی از نشانه های بازی این است که نخستی سانان (نزدیک ترین خویشاوندان ما) دارای یک «چهره ی بازی» هستند که شبیه حالت چهره ی انسان هایی است که در حال لذت بردن از بازی و تفریح هستند.

وینکلر در زمان مطالعه ی میمون های رزوس (Macaca mulatta) متوجه شده بود که این میمون ها هنگام بازی به آرامی نفس نفس می زنند. بسیاری از نخستی سانان دیگر نیز در حین بازی سروصدا می کنند. هدف وینکلر و گرگ برایانت، استاد دانشگاه کالیفرنیا و یکی از همکارانش، این بود که پی ببرند آیا خنده در حیوانات ممکن است حتی گسترده تر نیز باشد. این دو برای پاسخ دادن به این پرسش، مطالعات قبلی را مرور کردند و به دنبال هر گونه نشانه ای از سیگنال های صوتی در هر حیوانی در زمان بازی، مانند نفس نفس زدن میمون های رزوس گشتند.

جستجو در یافته های مطالعات پیشین، ده ها مثال با گزارش هایی از سیگنال های صوتی بازی را در سرتاسر مطالعات علمی مربوط به پستانداران، به ویژه در میان نخستی سانان، جوندگان، گوشت خواران اجتماعی و پستانداران دریایی (به میزان کمتر) نشان داد.

مطالعه ای در سال 2017 با بررسی طوطی های کیا که در نیوزیلند زندگی می کنند، نشان داد که اگر محققان صدای خنده های کیاها را ضبط کنند و آن را از طریق بلندگو پخش کنند، دیگر کیاها نیز به طور خودکار شروع به آوازخواندن می کنند. مطالعه نشان داد که چگونه خنده ی کیاها برای باقی پرندگان گونه ی خودشان، به ویژه برای فراهم سازی زمینه ی شروع بازی، به عنوان دعوت به خنده عمل می کند.

هیچ گزارشی از خنده های بازیگوشانه در مطالعات ماهی ها، دوزیستان و خزندگان وجود نداشت، شاید به این دلیل که نمی دانیم آیا این حیوانات اصلاً بازی می کنند یا خیر. تصور می شود که خنده در انسان نیز در زمان بازی و تفریح به وجود آمده است.این فرضیه توسط شواهدی از خنده های نفس گیر در حین بازی که در بسیاری از گونه های نخستی سانان دیده شده است، پشتیبانی می شود.

وینکلر می گوید خنده ی انسان نیز ممکن است از صدای نفس نفس زدن مشابهی تکامل یافته باشد که در طول دوران تکاملی به تلفظ صوتی «هاهاهاها» امروزی، تغییر کرده است. محققان می گویند مردم همچنان در حین بازی می خندند، اما ما خنده را در رفتارهای زبانی و غیربازی دیگر نیز گنجانده ایم و از خنده به روش های مختلفی برای انتقال طیف گسترده ای از احساسات مثبت یا منفی استفاده می کنیم.

خنده ی انسان از جنبه ی مهمی با خنده ی سایر حیوانات تفاوت چشمگیری دارد؛ مردم اغلب به عنوان راهی برای ایجاد مشارکت در گروه، با صدایی بلند و رسا می خندند. در مقایسه، بیشتر حیوانات با صدای بسیار آرامی می خندند. صدای خنده ی حیوانات معمولاً فقط توسط شریک خنده هایشان شنیده می شود.

در نتیجه، به نظر می رسد که خنده ی حیوانات ممکن است رفتاری فراگیر باشد که به جای شوخی و طنز، با پیوند اجتماعی و محبت در ارتباط است. جنبه ی اجتماعی خنده در مورد انسان نیز صادق است: ما زمانی که با دوستان خود صحبت می کنیم و جوک می شنویم، بیشتر می خندیم.

وینکلر می گوید: «واقعاً شگفت انگیز است که بسیاری از حیوانات نیز عملکرد مشابهی در صداسازی حین تفریح دارند. بااین حال، بخش های منحصربه فرد خنده ی انسان، حوزه ی مهم برای مطالعات آینده است.»

5858

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حیوانات هم می خندند؟ – سیمارتیکل" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حیوانات هم می خندند؟ – سیمارتیکل"، کلیک کنید.