خواص درمانی گیاه عطسه

خواص درمانی گیاه عطسه

آفتاب نیوز :

گیاه عطسه Achillea ptarmica L. گیاهی است چند ساله با ریزوم خشبی و خزنده و ساقه های افراشته و برگ های متناوب و نیزه ای شکل. گل این گیاه در خوشه های باز و میوه آن فندقه است. از همه قسمت های گیاه عطر خوشایندی متصاعد می شود. انواع این گیاه در تمام اروپا تا قفقاز و سیبری یافت می شود؛ این گیاه به خاطر کشت آن به امریکا برده شده است.

گیاهی است که در اماکن مرطوب، و در کنار جویبارها، گودال ها، مرغزار های مرطوب، دشت هاتا کوهپایه ها می روید. این گیاه از قرن شانزدهم به عنوان گیاهی دارویی و تزیینی کشت می شود. این گیاه را به دلیل ریزوم و برخی مواقع گل ها و شاخه های برگ دارش جمع می کرده اند. ریزوم ها را در سال دوم کشت از زیر زمین بیرون می آورند و به خوبی می شویند و قسمت های سبز آن را جدا نموده در سایه ای که هوا جریان داشته باشد یا در خشک کن با حرارتی که از 35 درجه تجاوز ننماید خشک می کنند.

قسمت های موثر آن دارای نوعی اسانس روغنی است که فعالانه علیه ضعف در اعمال بدن، کم اشتهایی و ناراحتی های مجاری ادراری مبارزه می کند. این ماده در صورت وجود اشکال در عمل دفع نیز موثر بوده مسهل صفرا و تنظیم کننده مواد دفعی است و ضمنا درد دندان و روماتیسم را نیز کاهش می دهد.

 از این گیاه به شکل دم کرده به مقدار دو قاشق مربا خوری ریزوم خرد شده برای دو فنجان در هر روز استفاده می گردد. علاوه بر این ریزوم آن را می توان جوید. ضمنا پتارمیک یک گل تزیینی پرطرفدار است و اغلب نوع پر پر آن را کشت می کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خواص درمانی گیاه عطسه" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خواص درمانی گیاه عطسه"، کلیک کنید.