خواص سیب خشک شده برای سلامتی چیست؟

خواص سیب خشک شده برای سلامتی چیست؟

آفتاب نیوز :

سیب های خشک، ترد و خوشمزه دارای انبوهی از خواص هستند که می توانند به بدن شما بدهند. در ادامه خواص سیب خشک را برای شما بازگو کرده ایم:

پیشگیری از بروز یبوست و ایجاد احساس سیری

معمولا در روش های دیگر نگهداری میوه فیبر آن ها ازبین می رود، اما با خشک کردن میوه ها این اتفاق رخ نمی دهد. 

درواقع یکی از خواص سیب خشک شده وجود مقدار زیاد فیبر های محلول و نامحلول در آن می باشد. نصف فنجان سیب خشک حاوی 3 تا 4 گرم فیبر می باشد یعنی می نواند 13 تا 20 درصد نیاز قیبر روزانه بدن را تامین کند.

فییبر بعد از غذا خوردن از افزایش سطح قند خون بدن پیشگیری می کند و موجب سیر نگهداشتن شما می شود. قادر است به دفع سموم و باکتری های مضر روده شما کمک کند. فیبر مدفوع را نرم می کند و از بروز یبوست پیشگیری می کند. فیبر محلول مسیول کنترل سطح قند خون شما می باشد، در حالی که فیبر نامحلول به پاکسازی روده شما نیز کمک می کند.

سیب های خشکی را انتخاب کنید که پوست دارند، زیرا بیشترین مقدار فیر در پوست این میوه می باشد.

سرشار از ویتامین B

یکی دیگر از خواص سیب خشک ویتامین B موجود در آن می باشد. سیب خشک حاوی دو نوع از ویتامین های ضروری گروه B می باشد که قادر به افزایش انرژی، حفظ تعادل هورمونی و کمک به تغریه مغز می باشند. این دو ویتامین در واقع B5 و B6 می باشند.

ویتامین B5 به بدن شما کمک می کند تا از غذایی که میل می کنید انرژی تولید کند. همچنین در تولید هورمون نقشی کلیدی دارد که سیب خشک تقریبا 3 درصد از نیاز روزانه بدن شما به ویتامین B5 را تامین می کند.

ویتامین B6 به سوخت ساز پروتیین ها و تشکیل انتقال دهنده های عصبی کمک می کند. انتقال دهنده های عصبی همان فرستنده های شیمیایی موجود در مغز هستند که عملکرد مغز را بهبود می بخشند. سیب خشک شده تقریبا 6 درصد از نیاز روزانه بدن شما به ویتامین B6 تامین می کند.

بهبود سلامت سلولی از خواص سیب خشک

سیب خشک منبع غنی از آنتی اکسیدان ها به خصوص پلی فنول ها می باشد. آنتی اکسیدان ها موادی هستند که به بهبود آسیب های سلولی شما تحت تاثیر رادیکال های آزاد کمک می کنند.

رادیکال های آزاد مولکول ها و اتم هایی هستند که توسط آلاینده های هوا، آفت کش ها، الکل و موادغذایی سرخ شده وارد بدن می شوند. رادیکال های آزاد الکترون های موجود در سلول را می گیرند و پروتیین ها، غشا ها و DNA آسیب دیده را در سلول باقی می گذارند.

این سلول های آسیب دیده می توانند در هر قسمت بدن شما ایجاد شوند. برخی از علایم آسیب سلولی عبارتند از: خستگی، پوست خشک و بی ثباتی ذهنی باشد.

پلی فنول ها آنتی اکسیدان هایی هستند که به بازسازی سلول های آسیب دیده کمک می کنند. همچنین به کاهش رادیکال های آزادی که وارد بدن می شوند کمک می کند.

یکی از خواص سیب خشک افزایش پلی فنول در بدن می باشد. با کمک پلی فنول ها سلول های آسیب دیده زودتر بازسازی می شوند که موجب افزایش انرژی، درخشندگی پوست، بهبود خلق و خو و عملکرد ذهنی شما می شود.

افزایش دریافت مواد معدنی با مصرف سیب خشک

مواد معدنی یک فاکتور حیاتی برای حفظ سلامت بدن شما به حساب می آیند. شاید برخی تعجب کنند که یکی از خواص سیب خشک مواد معدنی موجود در آن می باشد؛ اما سیب های خشک حاوی مواد معدنی کلیدی هستند که می توانند به سلامت و تندرستی کلی شما کمک کنند:

پتاسیم؛ نصف فنجان سیب خشک شده تقریبا حاوی 4 درصد از نیاز روزانه شما به پتاسیم می باشد. پتاسیم ماده ای حیاتی برای کنترل سطح آب بدن به شمار می رود؛ و روی بهبود عملکرد مغز و سیستم عصبی تاثیر گذار می باشد.

سدیم؛ سدیم مانند پتاسیم برای کنترل سطح آب بدن ضروری است. به تنظیم حجم خون و فشار خون کمک می کند. 40 گرم سیب خشک 8 درصد از نیاز روزانه شما به سدیم را تامین می کند.

آهن؛ این ماده به تشکیل گلبول های قرمز جدید کمک می کند و سپس اکسیژن را از طریق خون به قسمت های مختلف بدن انتقال می دهد. آهن موجود در سیب خشک قادر است 3 تا 8 درصد از نیاز روزانه شما به این ماده را پوشش دهد.

سیب خشک همچنین حاوی مواد معدنی کمیاب مانند سلنیوم، مس و منگنز است.

کنترل وزن به کمک سیب خشک شده

کنترل وزن جز آخرین خواص سیب خشک می باشد. سیب های خشک دارای صفر درصد چربی هستند به همین دلیل گزینه خوبی برای افرادی می باشد که در حال حاضر مراقب وزن خود هستند. آن ها همچنین به طور طبیعی شیرین هستند و می توانند مکمل غذایی سالمی مانند سالاد و سبزیجات باشند.

اما بازهم باید مراقب میزان مصرف سیب خشک در یک وعده باشید، زیرا به دلیل حجم کمی که دارد راحت می توانید در مصرف آن زیاده روی کنید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خواص سیب خشک شده برای سلامتی چیست؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خواص سیب خشک شده برای سلامتی چیست؟"، کلیک کنید.