دالاهو، شهر میوه های بهشتی – سیمارتیکل

دالاهو، شهر میوه های بهشتی - سیمارتیکل

سیمارتیکل/کرمانشاه رییس اداره میراث فرهنگی دالاهو از این شهرستان بعنوان شهر باغات میوه های بهشتی نام برد و از مسافرین نوروزی دعوت کرد از این شهرستان بازدید کنند.

سعید مرادی در گفت وگو با سیمارتیکل، با بیان اینکه شهرستان دالاهو دارای جاذبه های گردشگری متعددی برای گردشگران نوروزی است، اظهارکرد: دالاهو را  به واسطه وجود باغات متعدد انگور، انجیر و زیتون در ریجاب و باغات سیب در گهواره به شهر میوه های بهشتی ایران می شناسند. 

وی افزود: همچنین باتوجه به پیشینه کهن این شهرستان در تنبور نوازی و ساخت این ساز سنتی، در سال های گذشته به عنوان شهر تنبور به ثبت ملی رسیده است. 

رییس میراث فرهنگی شهرستان دالاهو به قدمت و پیشینه ساخت ابزارآلات فلزی در این شهرستان هم اشاره کرد و گفت: از دیرباز تاکنون چاقوی کرند در ایران مطرح و پرآوازه بوده و به دلیل مهارت مردم این شهرستان در ساخت ابزارآلات فلزی هرساله گردشگران زیادی در کنار بازدید از جاذبه های مهم شهرستان سری هم به بازار ابزارآلات فلزی کرند واقع در کمربندی این شهر می زنند. 

وی ادامه داد: بازارچه دایمی صنایع دستی شهرستان دالاهو با ارایه ابزارآلات فلزی ساخته دست هنرمندان این شهر با 15 غرفه در ایام نوروز هم فعال است تا گردشگران بتوانند از آن سوغات تهیه کنند. 

مرادی در ادامه به دیگر جاذبه های گردشگری این شهرستان هم اشاره کرد و گفت: مسجد عمربن عبدالله از  مساجد صدر اسلام، مقابر ابودجانه با هشت بنای آرامگاهی در گورستانی تاریخی، قلعه یزدگرد به عنوان پناهگاه یزدگرد سوم آخرین پادشاه ساسانی در زمان حمله اعراب و قلعه ساسانی سرخه دیزه از دیگر جاذبه های گردشگری این شهرستان به شمار می روند. 

به گفته این مسیول، در شهرستان دالاهو 250 اثر تاریخی وجود دارد که تاکنون 130 اثر آن به ثبت ملی رسیده است. 

وی عنوان کرد: همچنین در این شهرستان سه موزه شخصی شامل موزه تنبور، موزه هنر و طبیعت و موزه مردم شناسی میلکان به همراه موزه مردم شناسی شهرستان دالاهو آماده بازدید گردشگران هستند. 

رییس میراث فرهنگی دالاهو در ادامه اظهار کرد: در بخش گهواره؛ کوه قلعه غازی، رودخانه زمکان، سد آزادی و روستای توت شامی، در بخش مرکزی یا دالاهو سراب کرند غرب، روستاهای هدف گردشگری حریر و سرخه دیزه و در بخش ریجاب هم روستای هدف گردشگری شالان، سراب شالان و مجموعه باغات شهرستان نیز به عنوان جاذبه گردشگری مهیای بازدید میهمانان و گردشگران نوروزی هستند. 

وی در خصوص ظرفیت های اقامتی این شهرستان برای میزبانی از میهمانان و مسافران نوروزی هم گفت: هتل آبشار ریجاب در منطقه گردشگری شالان، بوم گردی وارگه در روستای سید محمد زرده و بوم گردی میلکان در شهر کرند غرب در این ایام پذیرای گردشگران خواهند بود. 

پایان خبر سیمارتیکل 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دالاهو، شهر میوه های بهشتی – سیمارتیکل" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دالاهو، شهر میوه های بهشتی – سیمارتیکل"، کلیک کنید.