راهکار های خانگی رفع گرفتگی عضلات

راهکار های خانگی رفع گرفتگی عضلات

آفتاب نیوز :

دکتر هادی شجاعی، متخصص طب فیزیکی، با اشاره به اینکه گرفتگی عضلانی، انقباض ناگهانی و غیرارادی یک یا چند عضله است، گفت: گرچه عموما این گرفتگی های عضلانی بی ضرر هستند، اما ماهیچه ها را تحت تاثیر قرار داده و نمی توان به طور موقت از آن ها استفاده کرد. وی گفت: انجام ورزش های طولانی مدت یا کار های سخت فیزیکی، ممکن است منجر به گرفتگی عضلانی شود. معمولا می توان گرفتگی عضلانی را در خانه و با اقدامات مراقبتی درمان کرد.

اغلب گرفتگی های عضلانی در ماهیچه های پا ایجاد می شوند، خصوصاً در عضلات ناحیه ساق پا که علاوه بر درد ناگهانی، ممکن است توده سفتی از بافت ماهیچه ای نیز زیر پوست احساس شود. این متخصص طب فیزیکی گفت: استفاده بیش از حد از یک ماهیچه، کم آبی، کشش ماهیچه یا حتی به مدت طولانی در یک وضعیت ثابت قرار گرفتن منجر به گرفتگی عضلانی می شود. هر چند در بسیاری از موارد علت دقیق ایجاد گرفتگی عضلانی مشخص نیست، ولی بسیاری از گرفتگی های عضلانی بی ضرر هستند.

 تنگ شدن سرخرگ هایی که خون را به پا ها می رسانند (آرترواسکلروزیس عروق اندام های انتهایی) نیز می توانند دردی شبیه به درد گرفتگی عضلانی را در پا ها به هنگام ورزش ایجاد کنند که معمولا این گرفتگی ها به زودی پس از اتمام ورزش و فعالیت های بدنی از بین می روند.

به هم فشردگی اعصاب در ستون فقرات (تنگی مهره های کانال کمر) نیز می تواند دردی شبیه به درد گرفتگی عضلانی در پا ها ایجاد کند. معمولا این درد پس از پیاده روی طولانی تشدید می شود. راه رفتن در حالتی که فرد کمی به سمت جلو خم شده است، شدت علایم را بهبود می بخشد یا آن را به تاخیر می اندازد.

مقادیر خیلی اندک املاح پتاسیم، کلسیم یا منیزیم در رژیم غذایی نیز از علل گرفتگی عضلانی در پا است. دارو های ادرارآور یا مدر (دیورتیک ها) و تجویز دارو هایی که اغلب در بیماری افزایش جریان خون تجویز می شوند نیز منجر به کاهش این مواد معدنی می شوند.

 افرادی که به بیماری دیابت یا اختلالات اعصاب، کبد یا تیرویید مبتلا هستند، بیشتر در معرض ابتلا به گرفتگی های عضلانی قرار دارند. افراد مسن و سالخورده نیز توده عضلانی خود را از دست می دهند، بنابراین عضلات و ماهیچه های باقیمانده در آن ها به راحتی خسته می شوند، این امر می تواند احتمال خطر گرفتگی های عضلانی را افزایش دهد.

وی گفت: هنگام گرفتگی عضلات باید ماهیچه و عضله منقبض شده را کشیده و منبسط کرده، سپس آن را به آرامی ماساژ داد تا آزاد و شل شود. در مورد گرفتگی ماهیچه ساق پا باید وزن را بر روی پای منقبض شده قرار داده و زانو را به آرامی خم کرد. شجاعی گفت: اگر فرد قادر به ایستادن نیست، در حالی که پای منقبض خود را باز کرده، بر روی زمین یا صندلی بنشیند و تلاش کند تا پای آسیب دیده خود را در همان حالی که پا همچنان راست و مستقیم باقی مانده است، به سمت سر خود بالا بکشد. این حالت به برطرف شدن گرفتگی عضلات عقب ران نیز کمک می کند.

این متخصص طب فیزیکی گفت: برای گرفتگی عضلات ماهیچه چهار سر جلوی پا نیز می توان از یک صندلی استفاده کرده، فرد در حالی که محکم بر روی آن نشسته، سعی کند پای آسیب دیده خود را به سمت باسن خود بکشد.

 دوش گرفتن با آب گرم یا جریان آب گرم بر روی ماهیچه منقبض شده نیز می تواند در برطرف کردن گرفتگی موثر باشد، ولی ماساژ دادن ماهیچه منقبض شده با یخ به کاهش درد کمک می کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "راهکار های خانگی رفع گرفتگی عضلات" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "راهکار های خانگی رفع گرفتگی عضلات"، کلیک کنید.