زندگی مخفیانه و مرموز یک بچه اژدها / عکس

تینا مزدکی: سمندر سفید یا پروتیوس (Proteus anguinus) موجود عجیبی که زمانی تصور می شد بچه اژدها است. این نوع خاص از جانوران پس از میلیون ها سال زندگی در تاریکی، عملاً نابینا هستند، بدن آن ها رنگ پریده و شبح آلود است با این حال، حس بویایی و شنوایی قوی دارد و با استفاده از میدان های الکتریکی حرکت می کند. اما علی رغم این تخصص های غارنشینی که به تروگلومورفیسم معروف است، به نظر می رسد که سمندرهای سفید که اولم «olm» نیز نامیده می شوند، به زندگی در زیر زمین وابسته نیستند.

به گفته محققان تا به حال تعداد کمی از این سمندرها، بیرون از مکان زندگی خود یعنی غارهای زیرزمینی دیده شده اند با این حال، در سال 2020، به طور تصادفی با یکی از آن ها در حال شنا در چشمه ای روی زمین برخورد کرد که باعث تعجب آنها شد. با بررسی بیشتر، محققان متوجه شدند که این اتفاق آنچنان که تصور می شد، اتفاق نادری نیست.

زندگی مخفیانه و مرموز یک بچه اژدها / عکس

این جانوران کور در 15 چشمه در شمال شرقی ایتالیا مشاهده شدند و حتی در یک مورد، یک لارو پیدا شد که به گفته محققان یک یافته استثنایی بود؛ گفته می شود که این تنها لاروی بود که در خارح از غارها دیده می شد و حتی کوچکترین عضو از این گونه جانور بود که تا به حال دیده شده بود. این می تواند نشان دهد که سمندرهای سفید می توانند در در خارج از محدوده غار خود زاد و ولد کنند، اگرچه انتظار می رود این امر نادر باشد.

زندگی مخفیانه و مرموز یک بچه اژدها / عکس

حتی اگر آنها در سطح تولید مثل نکنند، محققان احتمال می دهند که گونه ها در آنجا تغذیه می کنند. محققان 12 سمندر سفید را کنترل کردند که 5 تای آن ها به تازگی کرم خاکی خورده بودند. هیچ یک از این کرم ها متعلق به گونه هایی نبودند که زیر آب زندگی می کنند بنابراین محققان بر این باورند که آن ها برای تغذیه به سطح زمین می آیند. علیرغم مقدار زیادی انرژی که آن ها برای رسیدن از غار زیرزمینی خود به سطح نیاز دارند، به نظر نمی رسد که بد عمل کنند، چرا که با این حال که اکثرا جانوران لاغری هستند اما سمندرهایی که در سطح آب دیده می شدند کاملا چاق بودند.

بنابراین به راحتی می توان گفت این سمندرهای عجیب واقعاً پر از شگفتی هستند.

5858

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "زندگی مخفیانه و مرموز یک بچه اژدها / عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "زندگی مخفیانه و مرموز یک بچه اژدها / عکس"، کلیک کنید.