علایم و درمان دارویی و گیاهی کبدچرب

علایم و درمان دارویی و گیاهی کبدچرب

آفتاب نیوز :

حساسیت تشخیصی بیماری کبد چرب با روش های آزمایشگاهی بستگی به تعریف سطح طبیعی آنزیم های کبد در سرم دارد. در مطالع های که در ایران بر روی جمعیت عمومی انجام شد، مشاهده شده است که سطح طبیعی این آنزیم ها در سرم از سطح طبیعی ارایه شده توسط شرکت های سازنده ابزار اندازهگیری آزمایشگاهی پایینتر است و به نظر میرسد که میزان طبیعی آنزیم های کبدی بر اساس جنس و وزن باید به طور جداگانه تعیین و تفسیر شود؛ به عبارت دیگر با تغییر سطح طبیعی سرمی آنزیم های کبدی حساسیت روش های آزمایشگاهی در تشخیص بیماری تغییر میکند. همچنین میزان شناسایی بیماری کبد چرب بر اساس حساسیت روش تصویربرداری به کار رفته متفاوت است؛ در نتیجه شیوع این بیماری نیز در مطالعات مختلف بر اساس روش تصویربرداری به کار رفته، متفاوت خواهد بود. در مطالع های میزان شیوع کبد چرب بر اساس یافته های سونوگرافی کبد 68 درصد بوده است. زمانی که جهت تشخیص بیماری، شیوع از روش ام ار آی استفاده شود بیماری در همین جمعیت به حدود 40 درصد میرسد شایان ذکر است که 80 درصد افرادی در ام ار آی کبد چرب دارند که در آزمایشات کبدی طبیعی دارند. این نکته نشان دهندهی ضعف روش های آزمایشگاهی در تشخیص بیماری کبد چرباست. در صورتی که از روش های آزمایشگاهی جهت تشخیص

بیماری کبد چرب استفاده شود، فقط 5 تا 8 درصد بیماران قابل شناسایی خواهند بود؛ بنابراین روش های آزمایشگاهی به تنهایی آزمون مناسبی جهت شناسایی این بیماری نیستند. بر اساس مطالعاتی که از روش نمونه برداری بافتی کبد جهت شناسایی بیماری در جامعه استفاده کرده اند، مشاهده شده است که شیوع بیماری کبد چرب حدود 46 درصد بوده است. میزان شیوع کبد چرب در جامعه با شیوع چاقی ارتباط داردو با توجه به اطلاعات موجود، شیوع بیماری در مرد و زن یکسان است. اگر چه تاکنون در این بیماری هیچ شاخص ژنتیکی کشف نشده است، اما افزایش شیوع بیماری در بعضی خانواده ها مشاهده شده است. این بیماری شایعترین علت افزایش آنزیم های کبدی و نیز بیماری سیروز کبدی با علت ناشناخته میباشد. مطالعات انجام شده در این زمینه در ایران محدود است. در مطالع های که در استان گلستان در سال 1385 انجام شد، میزان بیماری کبد چرب 2 درصد در جمعیت عمومی بالاتر از 18 سال گزارش شد.

علایم بیماری

 در اکثر موارد، بیماری بدون علامت است و با مشاهده بالا بودن آنزیم های کبدی در آزمایش خون که به منظور بررسی- های دور های سلامت انجام میشود و یا در سونوگرافی شکم که به علل دیگر انجام میشود، به صورت اتفاقی کشف میگردد. اگر چه بعضی بیماران به ندرت از درد مبهم قسمت بالا و راست شکم و یا احساس خستگی زودرس شکایت دارند.

درمان

انجام مطالعات متعدد بر روی بالغین و بچه ها نشان دهنده این است که تغذیه و ورزش در روند بهبود بیماری موثر بوده است درمان های کنونی

کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده آل موثرترین درمان بیماری کبد چرب می باشد. البته کاهش وزن سریع به خصوص پس از جراحی های انجام شده به منظور درمان چاقی سبب تشدید بیماری کبد چرب میشود.

درمان دارویی

مطالعات اخیر نشان داده که مواد آنتی اکسیدان مانند ویتامین E و C و همچنین بتایین می توانند از پیشرفت بیماریه کبد چرب جلوگیری کنند این ترکیبات اثر مواد اکسیدان که در روند بیماری در سلول های کبد تولید می شوند را خنثی می کنند همچنین مقاومت به انسولین اساس بیماری زایی در سندروم متابولیک است که فرایند اصلی آسیب به سلول های کبدی را در بر دارد. به نظر می رسد با افزایش حساسیت به انسولین و از بین بردن مقاومت به آن با درمان های دارویی می توان به نتایج مطلوبی در بیماری کبد چرب رسید استفاده از قرص ضد قند مت فورمین و تروگلیتازون باعث بهبود کبد چرب در موش های چاق شده است و استفاده از داروی جم فیبروزیل برای پایین اوردن چربی خون سبب بهبود علایم کبد چرب می شود.

درمان های گیاهی

همانطور که قبلا اشاره شد ترکیبات انتی اکسیدان می توانند باعث بهبود شود بنابراین استفاده از ترکیبات سیلیمارین در گیاه خار مریم بخصوص استفاده از سیلی بین و دیگر فلاونویید ها موجود در گیاه ماری تیغال دارای خواص انتی اکسیدان، انتی پیراکسیداسیون لیپید، انتی فیبروتیک بوده و موجب اثرات محافظ کبدی در بیماران مبتلا به کبد چرب و هپاتیت مزمن می شود.

مطالعات نشان می دهد این گیاه به سه طریق محافظت کبدی را انجام می دهد 1- با تاثیر بر غشا سلول های کبدی از ورود مواد سمی به سلول پیشگیری می کند 2- با تاثیر بر سلول های کبد موجب تسریع در سنتز پروتیین می شود 3- با افزایش غلظت گلوتاتیون (مسیول سم زدایی سلولی) درون و خارج سلول و همچنین به دلیل داشتن خواص آنتی اکسیدانی (با پیشگیری از تولید LDL) از سلول کبدی محافظت می کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "علایم و درمان دارویی و گیاهی کبدچرب" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "علایم و درمان دارویی و گیاهی کبدچرب"، کلیک کنید.