نقشه فعالیت هواداران نامزدها در توییتر فارسی / پزشکیان، آماج حملات تندروهای داخلی و ربات های خارجی / نمودار

به گزارش سیمارتیکل، بیش از 2 هفته است که انتخابات ریاست جمهوری به مهم ترین موضوع توییتر فارسی تبدیل شده و فضای آنلاین تحت تاثیر آن، روزانه تغییر می کند. داده های توییتر نشان می دهد که روز 27 خرداد که یک روز پیش از برگزاری اولین مناظره انتخاباتی است، بیش از 46 هزار توییت با حدود 60 هزار ریتوییت و 414 هزار لایک راجع به انتخابات و نامزدهای انتخاباتی منتشر شده است.

به نقل از کانال تلگرامی «تحلیل و پایش شبکه های اجتماعی»، مهم ترین ویژگی فضای انتخاباتی توییتر فارسی آن است که دیگر دوقطبی ای مشاهده نمی شود و فضای توییتر (X) تحت تاثیر 3 دیدگاه مجزا به پیش می رود.

نقشه فعالیت هواداران نامزدها در توییتر فارسی / پزشکیان، آماج حملات تندروهای داخلی و ربات های خارجی / نمودار

حامیان «سعید جلیلی» که توامان علیه «محمدباقر قالیباف« و «مسعود پزشکیان» نیز فعالیت می کنند، جو غالب با اختصاص یک سوم از شبکه (33٪)، اکثریت نسبی فعال در فضای توییتر را به دست گرفته اند.

در سوی دیگر، کاربران میانه رو و اصلاح طلب که در حمایت از «پزشکیان» و نقد «قالیباف» و «جلیلی» فعالیت می کنند، 27٪ از شبکه را به خود اختصاص داده اند که البته اختلاف زیادی با سهم فعالان جلیلی ندارد. در مقابل، حامیان «قالیباف» که توامان مورد نقد دو گروه دیگرند، فقط 10 درصد از شبکه به خود اختصاص داده اند.

نکته مهم اما میزان فعالیت کاربران برانداز و مخالفان جمهوری اسلامی است. داده ها نشان می دهد که این کاربران درمجموع 25٪ از شبکه را به خود اختصاص داده اند و محتوای آن ها عمدتاً به تحریم انتخابات و نقد «مسعود پزشکیان» اختصاص دارد.

فعالیت بخش کمی از کاربران نزدیک به جریان انقلابی و اصولگرا نیز عمدتاً متمرکز بر مشارکت در انتخابات است که فقط 5٪ از شبکه را به خود اختصاص داده و به دلیل جدا بودن از سایر بخش ها، عملاً تاثیری بر فضای توییتر فارسی ندارد.

نقش ربات ها

البته در این میان، از اقدامات سازماندهی شده و نقش ربات ها نیز نباید غافل شد. همان طور که در نمودار می بینید، نسبت لایک به ریتوییت در توییت های حامیان سعید جلیلی بسیار کمتر از سایر خوشه هاست و این موضوع، بیانگر فشردگی و سازمان دهی درونی این جریان است. به بیان ساده تر، سازمان دهی درون خوشه حامیان سعید جلیلی به مراتب بیشتر از سایر خوشه هاست و آن ها عملیات سایبری هماهنگ شده ای را در دست اجرا دارند.

شایان ذکر است بیشترین حضور کاربران ایرانی در شبکه های اجتماعی بین المللی به ترتیب در اینستاگرام، تلگرام و توییتر فارسی است.

5454

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نقشه فعالیت هواداران نامزدها در توییتر فارسی / پزشکیان، آماج حملات تندروهای داخلی و ربات های خارجی / نمودار" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نقشه فعالیت هواداران نامزدها در توییتر فارسی / پزشکیان، آماج حملات تندروهای داخلی و ربات های خارجی / نمودار"، کلیک کنید.