هوش مصنوعی ناجی مبتلایان به آلزایمر خواهد شد؟

سیمارتیکل/خراسان رضوی زوال عقل به یکی از علل مهم ناتوانی و وابستگی در میان سالمندان در سطح جهان تبدیل شده است. در حال حاضر، نسبت افراد مبتلا به زوال عقل که در خانه از آنها مراقبت می شود افزایش یافته و رشد سریع فناوری و داده های هوش مصنوعی (AI) در کمک به بیماران مبتلا به زوال عقل در خانه جلب توجه کرده است، با این حال، هنوز فرصت ها و چالش های فوق العاده ای در بکارگیری هوش مصنوعی برای بیماران مبتلا به زوال عقل وجود دارد.

در طول چند سال گذشته، پیشرفت قابل توجهی در حمایت و درمان زوال عقل، هم در قالب داروهای جدید و هم درمان شده است. داروهایی که در سال گذشته معرفی شدند، به عنوان تغییردهنده بازی مورد استقبال قرار گرفتند و به نظر می رسد، اولین داروهایی هستند که پیشرفت بیماری آلزایمر را کاهش می دهند. آلزایمر، شایع ترین شکل زوال عقل است که حدود 60 درصد از افراد مبتلا به این بیماری را تحت تاثیر قرار می دهد.

درمان های جدید امید به آینده ای بهتر را برای 900هزار نفری که در حال حاضر با زوال عقل در بریتانیا زندگی می کنند، شعله ور کرده است. آنان همچنین چالش هایی را که برای آماده سازی سیستم در تحویل این داروها در صورت تایید آنها با آن مواجه است، را آشکار کرده اند. برای اطمینان از اینکه افرادی که واجد شرایط هستند می توانند به این درمان ها در مراحل اولیه دسترسی داشته باشند، به تشخیص به موقع تایید شده توسط آزمایش های تخصصی نیاز است، با این حال، هنوز افراد زیادی وجود دارند که از این داروها سود نخواهند برد.

هوش مصنوعی ناجی مبتلایان به آلزایمر خواهد شد؟

نقش هوش مصنوعی، نوآوری و فناوری در زوال عقل

در بریتانیا از هر سه نفری که امروز به دنیا می آیند، یک نفر در طول زندگی خود دچار زوال عقل می شود و هر ساله 10 میلیون تشخیص جدید ابتلا به زوال عقل نیز در سراسر جهان ثبت می شود.

نباید فراموش کرد که زوال عقل، بیماری ویرانگر و لاعلاج است. مردم نیاز به حمایت، درمان و مراقبت دارند و ازجمله راه حل های نوآورانه برای کمک به آنان در خانه و زندگی مستقل حیاتی است.

بر اساس نتایج تحقیقات اخیر در این حوزه، بیش از دو سوم (67درصد) پزشکان عمومی در بریتانیا مایل هستند در صورت تشخیص زوال عقل، فناوری های کمکی را برای بیماران خود تجویز کنند. انجمن آلزایمر با کمک مالی و جایزه 4 میلیون پوندی زوال عقل، به ایجاد فناوری های کمکی هوش مصنوعی برای یاری افراد مبتلا به زوال عقل برای حفظ استقلال خود، پاداش می دهد.

نتایج تحقیق کنونی نشان داد که نیمی (49درصد) از پزشکان عمومی گزارش کردند که اکثر بیماران مبتلا به زوال عقل در مراحل اولیه از فناوری در زندگی روزمره خود استفاده می کنند و از هر 10 نفر (69درصد) هفت نفر اظهار کردند که بیماران مبتلا به زوال عقل به طور فزاینده ای به فناوری به عنوان ابزار حافظه متکی هستند.

بسیاری از آنان گزارش کردند که فناوری های موجود را برای کمک به شرایط خود مانند استفاده از بلندگوی هوشمند برای فهرست خرید، تنظیم یادآوری در تلفن ها یا هشدارهای سفارشی برای یادآوری روشن بودن اجاق گاز تطبیق داده اند.

هوش مصنوعی ناجی مبتلایان به آلزایمر خواهد شد؟

پیشرفت های دیجیتال برای حمایت از زوال عقل

این راه حل های موقت نقش اساسی ایفا می کنند، اما به اندازه کافی خوب نیست که ما فناوری خاصی برای این منظور طراحی نکرده باشیم.

جایزه انجمن آلزایمر، رقابتی بین المللی برای ایجاد ابزارهای شخصی و مبتنی بر فناوری برای افرادی است که در مراحل اولیه زوال عقل قرار دارند و به آنها کمک می کند تا مستقل زندگی کنند، زندگی با رضایت بیشتری داشته باشند و بتوانند کارهایی را که از آنها لذت می برند برای مدت طولانی تری انجام دهند.

مشارکت دادن افراد مبتلا به زوال عقل به این روش هم به نفع فرد و هم به نفع مبتکر است که می تواند از تجربیات منحصر به فرد فردی خود بیاموزد و محصول یا خدماتی ایجاد کند که بیشترین تاثیر مثبت را داشته باشد.

تابستان گذشته، این انجمن 24 محصول نیمه نهایی را اعلام کرد. یکی از موارد اپلیکیشنی بود که جاده مجازی را در اختیار کاربران قرار می داد و این آزادی را ایجاد می کرد که مستقل و ایمن بدون پشتیبان راه برود.

یکی دیگر از این موارد، برنامه تلفن همراه مبتنی بر هوش مصنوعی بود که از ردیابی جغرافیایی برای یادگیری نیازهای خاص افراد مبتلا به زوال عقل استفاده می کرد.

نرم افزار هوش مصنوعی تعاملی Amicus Brain Innovations نیز در حال ایجاد برنامه دستیار گفتار مجازی است که می تواند کلمات جاافتاده را پر کند. این فناوری از پردازش گفتار و زبان برای گوش دادن به زبان پَریشی یا آفازی، علامت رایج زوال عقل استفاده می کند که باعث می شود فرد قادر به برقراری ارتباط واضح با دیگران نباشد.

هوش مصنوعی ناجی مبتلایان به آلزایمر خواهد شد؟

فناوری های کمک کننده به استقلال مبتلایان به زوال عقل

این فناوری ها فوق العاده هیجان انگیز هستند و پتانسیل زیادی برای ارتقای استقلال بیشتر در میان افراد مبتلا به زوال عقل دارند. پیش از این، بیشتر فناوری های حامی زوال عقل طراحی شده بر روی تضمین و نظارت مراقبین تمرکز داشتند، در حالی که همیشه مهم است که هوش مصنوعی و نوآوری امکان استقلال را برای این افراد فراهم کنند. ما شاهد طرح هایی هستیم که ثابت نیستند، اما با شرایط متغیر و عملکرد شناختی فرد سازگار هستند، بنابراین، آنها را قادر می سازند برای مدت طولانی تری در خانه خود بمانند.

با این حال، ما به سختی سطح پتانسیل هوش مصنوعی را به ویژه در زمینه تشخیص بررسی می کنیم و  انتظار داریم طی پنج تا 10 سال آینده شاهد پیشرفت های عظیمی باشیم.

با توجه به هزینه زوال عقل برای جامعه که در حال حاضر 34.6 میلیارد پوند در سال تخمین زده می شود، و ویرانی های ناشی از آن، باید از فناوری و فرصت های ارایه شده برای ایجاد آینده بهتر استفاده کنیم.

تشخیص زوال عقل با ابزاری جدید

برنامه دیگری که در کمک به این بیماران ارایه شده، ابزار کنگو اسپیک (CognoSpeak) است که با استفاده از عوامل مجازی برای درگیر کردن بیماران در آزمون های شناختی و تجزیه و تحلیل الگوهای زبان و گفتار آنان، ارزیابی سریع و کارآمدی را ارایه می دهد. از طریق مرورگر وب قابل دسترسی است و به بیماران امکان می دهد آزمایش را در خانه انجام دهند. آزمایش های اولیه نشان داده است که این ابزار در تشخیص بیماران آلزایمر از افراد سالم از نظر شناختی، 90 درصد دقیق است.

در این ابزار، از یک عامل مجازی که روی صفحه نمایش داده می شود برای درگیر کردن بیمار در  مکالمه استفاده شده است. پرسشنامه با الهام از مواردی است که در مشاوره های سرپایی استفاده می شود سپس این ابزار از هوش مصنوعی و فناوری گفتار، برای تجزیه و تحلیل الگوهای زبان و گفتار استفاده می کند تا نشانه های زوال عقل، بیماری آلزایمر و سایر اختلالات حافظه را جستجو کند.

محققان اظهار کردند که ابزار معرفی شده می تواند نقش کلیدی در کاهش بار خدمات ارزیابی زوال عقل داشته باشد. این سیستم برای کار در بین مراقبت های اولیه و ثانویه طراحی شده است به این معنی که پس از راه اندازی کامل، پزشک عمومی می تواند فردی را که از حافظه شکایت دارد برای استفاده از این فناوری ارجاع دهد.

منابع

https://www.ncbi.nlm.nih.gov

https://neurosciencenews.com

پایان خبر سیمارتیکل

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هوش مصنوعی ناجی مبتلایان به آلزایمر خواهد شد؟" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هوش مصنوعی ناجی مبتلایان به آلزایمر خواهد شد؟"، کلیک کنید.