وقتی ذهن سرگردان است چه اتفاقی برای مغز می افتد؟

وقتی ذهن سرگردان است چه اتفاقی برای مغز می افتد؟

آفتاب نیوز :

وقوع و ایجاد امواج مغزی موسوم به «امواج آهسته» در انسان می تواند نشان دهد که فرد، در معرض خیال بافی و رویاپردازی قرار گرفته و از طریق آن ها می توان نحوه واکنش او به محیط را پیش بینی نمود. این امواج مربوط به همان الگویی از فعالیت عصبی هستند که معمولاً با انتقال بدن به وضعیت خواب مرتبط است.

این یافته های علمی که اخیراً در نشریه معتبر Nature Communications منتشر شده اند، حاکی از آن هستند که وقوع این واکنش عصبی می تواند به ما برای درک حالات مختلف هوشیاری افراد کمک نماید.

به گفته محققان، پدیده موسوم به «وقفه توجه» هنگامی رخ می دهد که ما در عین بیدار بودن، ذهنمان در حال پرسه زدن بوده و با رویاپردازی یا خلا ذهنی مواجه شویم و جریان آگاهی مان متوقف شود.

از آنجا که این وقفه های های توجه بیشتر در هنگام خستگی رخ می دهند، می توانند با پدیده ای عصبی به نام «خواب موضعی» در ارتباط باشند که طی آن، برخی از مناطق مغزی نشانه هایی از خواب و انتشار امواج آهسته را نشان می دهند، در حالی که بقیه مغز هوشیار است.

چنین ارتباطی در جوندگان و انسان های دچار کم خوابی نشان داده شده است، اما در افرادی که استراحت خوبی دارند، معمولاً دیده نمی شود.

در این پژوهش که توسط محققانی از دانشگاه موناش استرالیا و انستیتوی مغز پاریس انجام شده، فعالیت الکتریکی مغز 26 بزرگسال در حالت استراحت و همچنین در حالتی که آن ها سعی در توجه مداوم و تمرکز بر روی تصاویر چهره یا اعداد مختلف را داشتند، ثبت می گردید.

از این افراد خواسته شد که برای حفظ تمرکز خود، در پاسخ به برخی از حالات صورت یا اعداد خاص، یک دکمه را فشار دهند. ضمن این که هر 30 تا 70 ثانیه، روند کاری آن ها به شکل تصادفی قطع می شد و از آن ها درخواست می شد که وضعیت روانی و میزان خواب آلودگی خود را گزارش کنند. 

این وضعیت ها شامل «متمرکز روی وظیفه»، «ذهن سرگردان» و «خلا ذهنی» بودند. در کنار این موارد، اندازه مردمک و وضعیت عملکردی افراد نیز مورد سنجش قرار گرفت.

پژوهشگران مشاهده کردند هنگامی که امواج آهسته در نواحی پیشانی مغز، تولید می شوند شخص بیشتر در حالت رویاپردازی و یا رفتار تکانشی قرار دارد. ولی هنگامی که تولید چنین امواجی در مناطقی از مغز مانند لوب آهیانه در قسمت عقب مغز اتفاق می افتد، فرد دچار خلا ذهنی و یا پاسخ دهی کند می گردد.

مجریان این تحقیق اشاره کرده اند که نتایج فوق نشان از آن دارند که امضای عصبی مشترکی در مناطق مختلف مغز اتفاق می افتد که مقدم بر حالت های مختلف هوشیاری فرد است.

 به گفته آن ها، اگرچه امواج آهسته ای که آن ها در این مناطق مغزی شناسایی کردند، بسیار شبیه به آن چه در هنگام خواب دیده می شود هستند، اما در تحقیقات بعدی، تکنیک های دیگری مانند ضبط داخل جمجمه ای برای تایید آن که مکانیسم های اساسی مشترکی در این رابطه وجود دارند، مورد نیاز است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "وقتی ذهن سرگردان است چه اتفاقی برای مغز می افتد؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "وقتی ذهن سرگردان است چه اتفاقی برای مغز می افتد؟"، کلیک کنید.