وقتی چرت زدن جان تان را نجات می دهد

همه عاشق آن هستند که برای 5 دقیقه بیشتر ماندن زیر لحاف در صبح های سرد زمستان، دکمه «چرت زدن» گوشی را بزنند، اما دانشمندان دارند به این نتیجه می رسند که آن دقایق حیاتی، می تواند جان فرد را نیز نجات بدهد

وقتی چرت زدن جان تان را نجات می دهد

آفتاب نیوز :

همه عاشق آن هستند که برای 5 دقیقه بیشتر ماندن زیر لحاف در صبح های سرد زمستان، دکمه «چرت زدن» گوشی را بزنند، اما دانشمندان دارند به این نتیجه می رسند که آن دقایق حیاتی، می تواند جان فرد را نیز نجات بدهد. دانشمندان دانشگاه پزشکی نانجینگ در چین دریافتند کسانی که در طول یک هفته عادی پرکار دچار کم خوابی شده بودند، اما سپس توانسته بودند در پایان هفته 2 ساعت بیشتر بخوابند، 63 درصد کمتر احتمال داشت که به حمله قلبی یا سکته مغزی دچار شوند.

این مطالعه چرخه خواب با پیگیری شرایط سه هزار و 400 نفر، این را نیز نشان داد که در مقابل، کارکنانی که در طول هفته کاری کمتر از شبی 6 ساعت می خوابیدند و آخر هفته ها چرت نمی زدند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی قرار داشتند. این پژوهشگران گفتند: «خواب جبرانی آخر هفته با خطر اندک درد قفسه سینه، سکته مغزی و بیماری قلبی نیز مرتبط است؛ به ویژه در افرادی که در طول هفته کم خوابی دارند.» این پژوهش نشان داده است که خواب فقط برای استراحت فیزیولوژیکی نیست، بلکه بر سلامت قلبی عروقی نیز بسیار موثر است.

دهه ها پژوهش نشان داده بود که چرت زدن می تواند آثار منفی داشته باشد، چه روی خواب و چه روی توانایی مغز برای بیدار شدن و پزشکان به جای آن خواب عمیق بی وقفه را توصیه می کنند. مطالعه تازه ای که در نشریه «پژوهش خواب» منتشر شده است، میزان رواج چرت زدن و تاثیر های این رفتار را بر خواب، خواب آلودگی، خلق وخو و توانایی های شناختی مغز ارزیابی کرده است.

پژوهشگران دریافتند افرادی که چرت می زنند، در قیاس با کسانی که اصلا چرت نمی زنند، به صورت میانگین نسبتا کمتر می خوابند و صبح ها خواب آلوده ترند. اما این را نیز دریافتند که چرت زدن، روی ترشح کورتیزول، هورمون استرس، خلق وخو یا کیفیت خواب در طول شب، هیچ تاثیر منفی ندارد. سایر مطالعه ها نیز نشان داده اند که یک یا 2 ساعت بیشتر چرت زدن می تواند مانع چاقی و افسردگی شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "وقتی چرت زدن جان تان را نجات می دهد" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "وقتی چرت زدن جان تان را نجات می دهد"، کلیک کنید.