پیش بینی بارش های نرمال استان در بهار و تابستان/ میانگین دما بین 1 تا 1.5 درجه افزایش دارد

پیش بینی بارش های نرمال استان در بهار و تابستان/ میانگین دما بین 1 تا 1.5 درجه افزایش دارد

سیمارتیکل/خراسان رضوی رییس مرکز پیش بینی هواشناسی خراسان رضوی گفت: طبق پیش بینی مرکز ملی اقلیم شناسی برای سه ماهه بهار تا انتهای تابستان، پیش بینی می شود بارش ها در استان در حد نرمال باشد اما دما به طور میانگین بین یک تا 1.5 درجه افزایش پیدا کند.

یحیی قاینی پور در گفت وگو با سیمارتیکل، در خصوص میزان بارندگی در استان در سال زراعی جاری اظهار کرد: براساس آمار سال زراعی 1402-1403 متوسط بارندگی از ابتدای سیمارتیکل 1402 تاکنون 91.5 میلی متر گزارش شده که در سال زراعی گذشته 94.4 بوده، بنابراین نسبت به سال گذشته 3.1 درصد کاهش دارد.

وی افزود: میانگین طولانی مدت استان نیز 143.7 میلی متر است که نسبت به دوره آماری 36.4 درصد کاهش را نشان می دهد. تاکنون بیشترین بارندگی در استان را سرخس با 155.8 میلی متر و کمترین بارش را بجستان با 38.2 میلی متر به خود اختصاص دادند و در مشهد تا امروز 112.1 میلی متر بارندگی داشته ایم.

قاینی پور ادامه داد: بارش ما در مشهد نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته 69.3 درصد افزایش داشته اما نسبت به دوره آماری 37.4 درصد کاهش دارد. این افزایش بارش به هیچ وجه کم آبی و خشکسالی را جبران نخواهد کرد و ما هنوز درگیر خشکسالی هستیم.

رییس مرکز پیش بینی هواشناسی خراسان رضوی بیان کرد: طبق پیش بینی مرکز ملی اقلیم شناسی برای سه ماهه بهار تا انتهای تابستان، پیش بینی می شود بارش ها در استان در حد نرمال باشد اما دما به طور میانگین بین یک تا 1.5 درجه افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون در مقایسه با سال گذشته، دمای مشهد حدود یک درجه و نسبت به دوره آماری 2.1 درجه افزایش داشته است، عنوان کرد: به طور میانگین دما در استان نسبت به دوره آماری 1.8 افزایش دارد.

قاینی پور اضافه کرد: گرمایش جهانی و تغییر اقلیم اتفاق افتاده که بر کشور ما نیز تاثیر دارد. هرچند عوامل انسان ساز نیز بی تاثیر نیست. مصرف بی رویه انرژی در کلان شهرهایی مانند مشهد می تواند در افزایش میانگین دما و همچنین کاهش بارش ها نقش بازی کند.

پایان خبر سیمارتیکل

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پیش بینی بارش های نرمال استان در بهار و تابستان/ میانگین دما بین 1 تا 1.5 درجه افزایش دارد" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پیش بینی بارش های نرمال استان در بهار و تابستان/ میانگین دما بین 1 تا 1.5 درجه افزایش دارد"، کلیک کنید.