چرا بدن درد می گیریم؟ – سیمارتیکل

چرا بدن درد می گیریم؟ - سیمارتیکل

درد عضلانی که قسمت کوچکی از بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد، معمولاً به دلیل استفاده بیش از حد از آن ناحیه از بدن ایجاد می شود برای مثال درد بازوها ناشی از بلند کردن جعبه ها در طول روز همچنین ممکن است یک آسیب جزیی باشد، مانند کبودی شانه پس از زمین خوردن.

به گزارش سیمارتیکل، با این حال زمانی که در سرتاسر بدنتان درد احساس می کنید، به احتمال زیاد این وضعیت ناشی از عفونت، بیماری یا دارویی است که مصرف کرده اید.

در ادامه به نقل از «وب ام دی» به چند مورد از دلایل بدن درد می پردازیم:

* مشکل جریان خون

اگر در بازوها، پاها یا هر دو درد دارید، عضلات شما ممکن است خون کافی دریافت نکنند. در ابتدا، ممکن است فقط زمانی که ورزش می کنید متوجه آن شوید، اما به مرور زمان ممکن است هنگام نشستن یا راه رفتن آن را احساس کنید. این معمولاً ناشی از وضعیتی به نام تصلب شرایین است و زمانی رخ می دهد که در لوله هایی که خون را به ماهیچه های شما می رسانند، انسداد ایجاد می شود.

* کم کاری تیرویید

این عارضه زمانی رخ می دهد که غده تیرویید شما به اندازه کافی برخی از هورمون های کلیدی را تولید نمی کند. این وضعیت می تواند باعث درد عضلات و مفاصل و همچنین تورم و حساسیت شود. همچنین این وضعیت می تواند شما را خسته کند و منجر به مشکلات حافظه، نازک شدن مو، خشکی پوست، کلسترول بالا، کند شدن ضربان قلب و مشکلات دیگر شود. پزشک شما می تواند یک آزمایش خون ساده انجام دهد تا متوجه شود آیا کم کاری تیرویید دارید یا خیر. داروها می توانند به جایگزینیِ هورمون های از دست رفته کمک کنند.

* آنفلوآنزا یا سایر عفونت ها

هنگامی که ویروس آنفلوآنزا وارد بدن می شود، تب و احتقان را به همراه می آورد و می تواند باعث درد ماهیچه های شما به خصوص در پشت، پاها و بازوها شود. معمولاً در عرض یک هفته یا بیشتر به خودی خود بهبود می یابد، اما اگر بهبود نیافت با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین اگر مشکلات سلامتی دیگری دارید و آنفلوآنزا می گیرید یا سرفه ای دارید که از بین نمی رود، باید این شرایط را نیز بررسی کنید. سایر عفونت ها از جمله کووید19 و اچ آی وی نیز می توانند باعث دردهای عضلانی شما شوند.

* داروها

داروهایی به نام استاتین ها برای کنترل کلسترول بالا استفاده می شود و حدود 30 درصد از افرادی که این داروها را مصرف می کنند می گویند درد عضلانی دارند. اگر این اتفاق برای شما افتاده است، با پزشک خود صحبت کنید. آنها ممکن است بتوانند داروی متفاوتی به شما بدهند.

* لوپوس

این یک نوع بیماری خودایمنی است و باعث می شود سیستم ایمنی که به طور معمول به محافظت از بدن کمک می کند، به بافت ها و اندام ها حمله کند. زمانی که لوپوس مفاصل یا ماهیچه های شما را تحت تاثیر قرار می دهد، می تواند آنها را سفت کند و حرکت آنها باعث درد شود. هیچ درمانی وجود ندارد، اما داروها و ورزش های خاص می توانند به کنترل علایم کمک کنند. با پزشک خود در مورد اینکه چه چیزی برای شما بهتر است، صحبت کنید.

* روماتیسم مفصلی

این نیز یک بیماری خودایمنی است – عمدتاً مفاصل را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند منجر به از دست دادن استخوان شود. این شرایط می تواند باعث درد و التهاب در سراسر بدن شود و مفاصل شما ممکن است به شکل های عجیب و غریب متورم شوند. دارو و فیزیوتراپی می تواند به کاهش علایم کمک کند، اما هیچ درمانی وجود ندارد. در برخی موارد ممکن است برای ترمیم مفاصل آسیب دیده به جراحی نیاز داشته باشید.

* درماتومیوزیت

این بیماری خودایمنی عضلات و مفاصل را دردناک می کند و باعث ایجاد بثورات دردناک، خارش دار، قرمز یا بنفش روی پلک های شما می شود. همچنین روی بند انگشتان، آرنج ها، زانوها و انگشتان پا لکه هایی ایجاد می کند، می تواند پوست شما را خشک کند، موهای شما را نازک کند و باعث تورم و تحریک پوست اطراف ناخن های دست شود. ممکن است بر اثر عفونت، داروها یا سرطان ایجاد شود. هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما پزشک می تواند به شما در مدیریت علایم با داروها و فیزیوتراپی کمک کند.

* فیبرومیالژیا

این وضعیت می تواند باعث درد در مفاصل و ماهیچه ها و همچنین مشکلاتی در خواب، خلق و خو و حافظه شود. دانشمندان فکر می کنند زمانی اتفاق می افتد که مغز سیگنال های درد معمولی و خفیف را دریافت و به اشتباه آنها را تشدید کند. ممکن است بر اثر بیماری، جراحی یا استرس شدید روانی ایجاد شود. دارو می تواند علایم را کاهش دهد و ورزش و تکنیک های آرام سازی مانند یوگا نیز ممکن است سودمند باشد.

* آرتریت پسوریاتیک

این وضعیت ترکیبی از التهاب مفصل و یک اختلال پوستی است. مفاصل دست ها، انگشتان، پاها، زانوها و جاهای دیگر ممکن است احساس سفتی داشته باشند. درد ممکن است فقط در یک طرف بدن ظاهر شود یا در هر دو طرف متقارن باشد. آرتریت پسوریاتیک ممکن است دامنه حرکتی شما را محدود کند و صبح ها شما را خسته کند.

* پلی میوزیت

این عارضه زمانی اتفاق می افتد که چیزی – احتمالاً یک ویروس یا مشکلی در سیستم ایمنی شما – باعث التهاب ماهیچه های سراسر بدن به ویژه در شکم، شانه ها، بالای بازوها و قلب شود. با گذشت زمان، ماهیچه های شما شروع به شکستن می کنند و ممکن است قورت دادن یا نفس کشیدن سخت باشد. پزشک ممکن است داروهایی را برای کاهش التهاب یا آرام کردن سیستم ایمنی بدن و فیزیوتراپی را برای کمک به بازیابی قدرت عضلانی پیشنهاد کند.

* سندرم خستگی مزمن

علامت اصلی این وضعیت خستگی شدید است که با هیچ چیز دیگری قابل توضیح نیست. ممکن است با ورزش یا فشار روانی بدتر شود، اما استراحت آن را بهتر نمی کند. همچنین ممکن است درد عضلانی، مشکلات حافظه، گلودرد، درد مفاصل و سردرد داشته باشید و نتوانید خوب بخوابید. هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما دارو و فیزیوتراپی می تواند به مدیریت علایم شما کمک کند.

* تب منقوط کوه های راکی

باکتری به نام R. rickettsii باعث آن می شود و نیش کنه معمولاً نحوه ابتلا به آن است. بیشتر علایم آنفلوآنزا مانند تب، لرز، سردرد، حالت تهوع، بی خوابی و دردهای عضلانی را دارد. بثوراتی که خارش ندارند پس از چند روز می توانند روی مچ دست و مچ پا ظاهر شوند و سپس پخش شوند. آنتی بیوتیک ها آن را درمان می کنند و هر چه زودتر آنها را مصرف کنید بهتر است. اگر درمان نشود، می تواند منجر به التهاب در ریه ها، قلب و مغز و سپس نارسایی کلیه شود.

* بیماری لایم

باکتری های ناشی از نیش کنه نیز باعث این بیماری می شوند. این بیماری می تواند باعث تب، لرز، خستگی، بدن درد و سردرد شود. لایم همچنین می تواند منجر به ایجاد بثورات نیز شود. بیماری لایم با آنتی بیوتیک درمان می شود، اما برخی از افراد پس از اتمام دارو همچنان درد و خستگی دارند.

* اسپوندیلیت آنکیلوزان

این یک نوع آرتریت مزمن است که ستون فقرات و گاهی اوقات سینه، زانو و … را نیز ملتهب می کند. این بیماری باعث درد و سفتی عضلات به خصوص در صبح می شود. موارد جدی می تواند منجر به از دست دادن حرکت در پشت و کمر شود زیرا استخوان های ستون فقرات در کنار هم رشد می کنند. همچنین ممکن است بر گردن تاثیر بگذارد. در صورت مشاهده علایم با پزشک خود صحبت کنید زیرا درمان اولیه می تواند به مدیریت این بیماری کمک کند.

* پلیمیالژیا روماتیکا

این عارضه به سرعت باعث درد و سفتی در شانه ها، گردن، بازوها یا ران ها می شود که می تواند در صبح بدتر شود. همچنین ممکن است تب، خستگی، کاهش وزن، افسردگی و بی اشتهایی داشته باشید. پزشکان فکر می کنند ژن های خاصی می توانند احتمال ابتلا به این عارضه را افزایش دهند. چیزی در محیط، مانند ویروس نیز ممکن است نقش داشته باشد. استروییدها می توانند درد و التهاب را کاهش دهند و علایم شما ممکن است از بین بروند، اما این وضعیت می تواند عود کند.

علاوه بر مواردی که در بالا عنوان شد، دکتر «پراساد کاسبکار»، یک متخصص در این باره می گوید: انواع خاصی از بدن درد می تواند با سرطان مرتبط باشد و باید بسیار آگاه بود که این نوع از دردها ممکن است جدی تر باشد. به طور کلی، بدن درد مرتبط با سرطان دارای دو یا سه ویژگی است.

دکتر کاسبکار انواع دردهای بدن که می تواند نشان دهنده رشد سلول های سرطانی باشد را اینگونه فهرست می کند:

* دردی که با قطع دارو عود می کند

چنین دردی معمولاً طولانی مدت است و فقط با داروها یا درمان های خاص برای درد تسکین می یابد. با قطع دارو ممکن است درد عود کند.

* دردی که با علایم نگران کننده همراه است

درد ممکن است با علایم خاص دیگری مانند کاهش وزن، کاهش اشتها، سرفه، خلط خونی، خون در ادرار و بسیاری از علایم دیگر همراه باشد.

* درد در قسمت های خاصی از بدن بدون بیماری زمینه ای

ویژگی کلیدی سوم و بسیار مهم این است که این گونه از بدن دردهای مرتبط با سرطان معمولاً به طور خاص در نواحی مانند کمر یا بالای شکم نزدیک کبد یا در قسمت های خاصی از بدن مانند استخوان قرار دارند. همچنین هیچ عامل مستعد کننده یا سابقه ای از تروما یا بیماری وجود ندارد. این نوع بدن دردها در صورت مداوم بودن باید به طور کامل بررسی شوند.

دکتر کاسبکار می گوید: اگر درد مداوم در کل بدن یا به طور خاص در ناحیه ای از بدن تان احساس می کنید، باید به جای مصرف داروهای مُسکن برای برطرف کردن موقتی آن، با مراجعه به پزشک متخصص، علت اصلی درد را شناسایی و روند درمان را آغاز کنید.

مطالعات نشان می دهد که سلامت عاطفی فرد می تواند بر تجربه درد تاثیر بگذارد. درک علت درد و یادگیری روش های موثر برای مقابله با آن می تواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد.

استراتژی های کلیدی مدیریت درد عبارتند از:

– داروهای ضد درد

– درمان های فیزیکی (مانند ماساژ، آب درمانی و ورزش)

– درمان های روان شناختی (مانند درمان شناختی رفتاری، تکنیک های آرام سازی و مدیتیشن)

– تکنیک های ذهن و بدن (مانند طب سوزنی)

پایان خبر سیمارتیکل

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چرا بدن درد می گیریم؟ – سیمارتیکل" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چرا بدن درد می گیریم؟ – سیمارتیکل"، کلیک کنید.