چرا زانو درد می گیریم؟

چرا زانو درد می گیریم؟

آفتاب نیوز :

بسیاری از افراد ممکن است برخی مواقع دچار زانو درد شوند. مسابقات، تمرینات ورزشی و سایر فعالیت ها همگی می توانند سبب کشیدگی عضله، تاندونیت و آسیب های جدی تر به رباط ها و غضروف ها شوند. زانو درد در تعدادی از افراد به قدری شدید است که در فعالیت های روزمره شان محدودیت ایجاد می کند. با این وجود ممکن است سایر افراد درد زانوی خفیف و مزمنی داشته باشند که مانع از انجام فعالیت های مورد نظرشان شود. در این حالت این احتمال وجود دارد که فرد دچار مشکلی در ناحیه زانو شده باشد که در این صورت نباید نادیده گرفته شود.

رباط زانو

رباط ها سبب اتصال استخوان های ران به استخوان های پایین پا می شوند و استخوان ها را در کنار یکدیگر نگه می دارند و باعث می شوند که زانو با ثبات و پایدار بماند. پارگی ها و پیچ خوردگی های رباط زانو از آسیب های ورزشی بسیار رایجی هستند که ممکن است برای رباط صلیبی قدامی (ACL)، رباط صلیبی خلفی (PCL) و رباط طرفی داخلی (MCL) اتفاق بیفتند. هریک از این آسیب دیدگی ها می تواند سبب زانو درد شدید شود و در مواقع بحرانی نیازمند جراحی باشد.

پارگی غضروف زانو

یکی از آسیب ها و صدمات دیگری که می توان به آن اشاره کرد، پارگی غضروف زانوست. غضروف یک بافت نیمه سخت و درعین حال انعطاف پذیر است که انتهای استخوان ها را می پوشاند. غضروف شامل دو منیسک در هر طرف مفصل است، منیسک میانی در داخل زانو و منیسک جانبی در بیرون زانو قرار دارد. احتمالا اصطلاح “پارگی منیسک” را شنیده اید. پارگی در غضرف زانو یک آسیب رایج است و معمولا به جراحی نیاز دارد.

آرتروز زانو

آرتروز یا آرتریت از علل شایع ناتوانی و زانو درد شدید است. متاسفانه آرتروز یک بیماری دژنراتیو مزمن است که در نهایت احتمال دارد نیازمند جراحی باشد.

3 مورد از شایع ترین انواع آرتریت عبارت اند از:

آرتریت روماتویید

آرتریت پس از ضربه

استیوآرتریت

در صورت ابتلا به هر یک از این 3 نوع آرتریت ممکن است دچار سفتی و تورم در زانو شوید و به سختی بتوانید زانوی خود را خم کنید.

آرتریت روماتویید زانو

آرتریت روماتویید یک بیماری خود ایمنی است که سبب التهاب و تورم بافت اطراف مفصل می شود. التهاب مزمن معمولا باعث صدمه و از دست دادن غضروف می شود. آرتریت روماتویید تنها حدود 10 تا 15 درصد از تمام موارد آرتریت را به خود اختصاص می دهد.

آرتریت پس از ضربه

آرتریت پس از ضربه ممکن است پس از یک آسیب جدی به زانو از جمله شکستگی استخوان و پارگی رباط اتفاق بیفتد. آسیب هایی که می توانند به مرور زمان به غضروف زانوی فرد صدمه بزنند و به درد، تورم و سفتی منجر شوند.

استیوآرتریت زانو

معمول ترین نوع آرتریت، استیوآرتریت است که عبارت از فرسایش تدریجی غضروف در مفصل زانوست. استیوآرتریت در بسیاری از مواقع در افراد 50 سال به بالا اتفاق می افتد. اثر استیوآرتریت پس از 50 سالگی به علت استفاده فشرده و فرسایش غضروف که با افزایش سن اتفاق می افتد، شدیدتر می شود. استیوآرتریت زانو سبب درد، دامنه حرکتی محدود، سفتی زانو، تورم مفصل زانو، درد در هنگام لمس، تغییر شکل و ضعف زانو ها می شود.

از دلایل بروز استیوآرتریت می توان به سن، وزن، ژنتیک، آسیب های قبلی، عفونت ها و بیماری هایی مانند تومور یا نقرس اشاره کرد. استیوآرتریت ممکن است در اثر آسیب های ورزشی و فرسایش و پارگی ناشی از فعالیت بدنی در مشاغلی مانند کار در کارخانجات و ساختمان سازی نیز ظاهر شود.

تشخیص درد زانو

پزشکان آرتریت و سایر مشکلات زانو را با استفاده از اشعه ایکس و ارزیابی فیزیکی تشخیص می دهند. در حقیقت آن ها درباره میزان درد، انعطاف پذیری، عملکرد زانو و تحرک کلی از فرد سوال خواهند کرد. متخصصان پزشکی همچنین از تست های خاصی برای تشخیص نوع آرتروز زانو استفاده می کنند.

درمان زانو درد ناشی از آرتریت

درد زانو معمولا با پیشرفت آرتریت همراه است. درمان های رایج این مشکل شامل کاهش وزن، تمرینات تقویت کننده زانو، زانوبند ها و مسکن هایی مانند استامینوفن و دارو های ضد التهابی غیر استروییدی است.

رایج ترین بیماری زانو که به جراحی نیاز دارد، استیوآرتریت است؛ اما افرادی که از درد شدید هر نوع آرتریت دیگر رنج می برند؛ نیز ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند (جراحی هایی مانند تعویض کامل یا جزیی مفصل زانو). مسیله حایز اهمیت این است که قبل از تصمیم گیری برای جراحی در مورد تمام گزینه های درمانی موجود با پزشک مورد نظر خود مشورت کنید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چرا زانو درد می گیریم؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چرا زانو درد می گیریم؟"، کلیک کنید.