چند توصیه برای تنفس بهتر

چند توصیه برای تنفس بهتر

تنفس کردن یک اقدام غیرارادی است، اما می توانید در این امر بهتر شوید.

به گزارش سیمارتیکل، وقتی با سرعت متعادل نفس می کشید، سطح سالم اکسیژن و دی اکسید کربن را در خون خود حفظ می کنید. شما می توانید یاد بگیرید که چگونه دم و بازدم خود را سرعت دهید تا آرام شوید و اضطراب را نیز مدیریت کنید.

در ادامه به نقل از «وب ام دی»، به چند توصیه در این زمینه خواهیم پرداخت.

موها و مخاط ریز در داخل بینی شما به جذب و فیلتر گرد و غباری که می تواند ریه های شما را تحریک کند، کمک می کند. مجرای بینی شما نیز هوایی را که تنفس می کنید قبل از رسیدن به ریه ها گرم و مرطوب می کند.

– می توانید راه های جدیدی برای نفس کشیدن بیاموزید. تمرین ساده تنفس متمرکز می تواند به کاهش استرس کمک کند. فقط چند دقیقه دم و بازدم عمیق و مداوم عصب واگ شما را تمرین می دهد که عملکردهایی مانند ضربان قلب شما را مدیریت کند.

از انگشت شست خود برای بستن یک سوراخ بینی استفاده کنید و از طریق سوراخ دیگر تنفس کنید. سپس سمت آن را تغییر دهید. در بین هر چرخه، هر دو طرف را برای مدت کوتاهی فشار دهید. این کار را به مدت 5 دقیقه انجام دهید. این تمرین همراه با تنفس عمیق ممکن است اثرات خوبی بر فشار خون و ضربان قلب داشته باشد.

– موقعیت شما در رختخواب نیز می تواند به کاهش تنگی نفس کمک کند. به پهلو دراز بکشید و یک بالش زیر سرتان بگذارید و بالش دیگری بین پاهایتان باشد. اگر ترجیح می دهید به پشت بخوابید، یک بالش را زیر سر و دیگری را زیر زانوهای خمیده خود قرار دهید.

– مدیتیشن شامل تنفس عمیق و متمرکز است تا به شما کمک کند افکار استرس زا یا حواس پرتی را از بین ببرید. فقط چشمان خود را ببندید و به آرامی دم را تمرین کنید تا هوا شکم شما را بزرگ کند. این کار می تواند ضربان قلب را کاهش دهد و فشار خون را کاهش دهد یا تثبیت کند.

– آواز خواندن هم ممکن است برای ریه ها و تنفس شما مفید باشد، حتی اگر یک بیماری مزمن تنفسی مانند آسم دارید. همچنین می تواند به کاهش اضطراب کمک کند. یک مربی آموزش دیده می تواند به شما یاد دهد که چگونه تنفس خود را کنترل کنید و وضعیت مناسبی را برای بهبود آن ایجاد کنید.

– یک دستگاه تصفیه هوا در خانه می تواند به تمیز کردن هوای اطراف شما کمک کند و به شما در تنفس بهتر کمک کند. این وسایل کوچک مخصوصاً در صورت ابتلا به آسم مفید هستند. گرد و غبار موجود در هوا و آلرژن ها می توانند علایم شما را بدتر کنند. اما هر کسی که در یک شهر بزرگ با آلودگی زندگی می کند ممکن است از یک دستگاه تصفیه هوا بهره مند شود.

– اگر اضافه وزن دارید، از دست دادن وزن اضافی می تواند به شما در تنفس بهتر کمک کند. افرادی که چاق هستند ممکن است دچار تنگی نفس شوند. چربی اضافی شکم می تواند مقدار هوایی را که ریه ها می توانند در هنگام استنشاق نگه دارند کاهش دهد. کاهش وزن تنفس و حرکت را آسان تر می کند. همچنین در صورت ابتلا به آسم می تواند علایم شما را بهبود بخشد.

– ورزش به سلامت ریه های شما کمک می کند. هر نوع ورزشی تا زمانی که حداقل 30 دقیقه فعالیت متوسط 5 روز در هفته باشد، فایده دارد. فعالیت های فیزیکی منظم مانند پیاده روی یا دوچرخه سواری می تواند ظرفیت ریه های شما را افزایش دهد، بنابراین می توانید نفس عمیق تر و کامل تری بکشید.

در اینجا یک راه سرگرم کننده برای ورزش کردن ریه ها وجود دارد تا آنها سالم بمانند: بخندید! خندیدن زیاد ظرفیت ریه ها را افزایش می دهد و عضلات شکم را تقویت می کند.

– هیدراته بمانید تا بهتر نفس بکشید. نوشیدن مقدار زیادی آب یا مایعات دیگر در طول روز، غشاهای مخاطی را که داخل ریه های شما را پوشانده اند، سالم نگه می دارد.

پایان خبر سیمارتیکل

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چند توصیه برای تنفس بهتر" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چند توصیه برای تنفس بهتر"، کلیک کنید.