چهارمین فوران آتشفشانی در ایسلند و اعلام وضعیت اضطراری

چهارمین فوران آتشفشانی در ایسلند و اعلام وضعیت اضطراری

پس از چهارمین فوران آتشفشانی در شبه جزیره ریکیاویک ایسلند، مقامات در جنوب این کشور وضعیت فوق العاده اعلام کردند. این فوران رودخانه ای از مواد مذاب و دود غلیظی را تولید کرد.

به گزارش سیمارتیکل، ساکنان شهر “گرینداویک” که به شدت تحت تاثیر این فوران قرار گرفته بود، از جمله افرادی هستند که دستور ترک محل را داده اند.

تالاب آبی که یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری ایسلند است نیز تخلیه شده است.

با این حال، آسمان ایسلند به روی پروازها باز است.

به گفته آژانس دفاع مدنی این کشور، انفجار پس از ساعت 20:00 به وقت محلی بین هاگافل و استورا-اسکاگفل در شمال گرینداویک رخ داد.

این منطقه نزدیک به محل فورانی است که در 8 دسامبر آغاز شد.

فیلم های ویدیویی این انفجار نشان می دهد که توده های دود و گدازه های سوزان از زمین بلند می شوند.

آژانس هواشناسی ایسلند اعلام کرد که فوران تقریباً ناگهانی – اندکی پس از ظهور اولین علایم – شروع شد و میزان ذوب آن مشابه ماه دسامبر بود.

این آژانس افزود که آب و هوای بد می تواند بر توانایی آژانس برای نظارت بر آنچه در حال وقوع است تاثیر بگذارد.

فرودگاه بین المللی کفلاویک و سایر فرودگاه های منطقه ای به فعالیت خود ادامه می دهند، اما استخرهای آب گرم طبیعی Blue Lagoon در حال حاضر بسته هستند.

علاوه بر این، حدود 4000 نفر از ساکنان گرینداویک در ماه گذشته پس از فوران آتشفشان ژانویه که سه خانه را در ژانویه ویران کرد، بالاخره اجازه بازگشت پیدا کردند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که تنها 100 نفر از ساکنان این شهر تصمیم به بازگشت به آنجا گرفتند.

در فوریه (ماه گذشته)، فوران دیگری در این منطقه منجر به پارگی خط لوله آب و اختلال در تامین آب لوله کشی شد.

ایسلند دارای 33 سیستم آتشفشانی فعال است و بر روی “تیغه میانی آتلانتیک”، مرز بین دو صفحه اصلی زمین ساختی زمین قرار دارد.

به گزارش بی بی سی، شبه جزیره ریکیانس آخرین بار بیش از 800 سال پیش شاهد یک دوره فعالیت آتشفشانی بوده است.

این هفتمین فوران از سال 2021 است و دانشمندان می گویند که این منطقه اکنون وارد دوره آتشفشانی جدیدی شده است که دهه ها یا قرن ها ادامه خواهد داشت.

پایان خبر سیمارتیکل

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چهارمین فوران آتشفشانی در ایسلند و اعلام وضعیت اضطراری" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چهارمین فوران آتشفشانی در ایسلند و اعلام وضعیت اضطراری"، کلیک کنید.