کمبود این ویتامین باعث یبوست می شود

کمبود این ویتامین باعث یبوست می شود

آفتاب نیوز :

بسیاری از عادات غلط زندگی و یا برخی شرایط پزشکی از قبیل عدم نوشیدن مایعات کافی، عدم ورزش، استرس بیش از حد، انسداد روده، بیماری روده مانند سندرم روده تحریک پذیر، سرطان کولون، سرطان رکتوم و … در ابتلا به یبوست موثر هستند، اما با چه شیوه هایی می توان این مشکل را تا حد زیادی کاهش داد؟

مصرف بسیاری از ویتامین ها در کنار دارو های بدون نسخه می تواند این عارضه را تا حد زیادی از فرد دور کند. البته قبل از مصرف هر نوع مکمل ویتامین یا خرید آن باید با پزشکتان مشورت کنید، چون ممکن است بسیاری از ویتامین ها برای نوزادان، مبتلایان به بیماری های گوارشی، مبتلایان به بیماری های مزمن و … مفید نباشند.

بنا بر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، اما با مصرف پنج ویتامین می توان از بروز مشکلات گوارشی پیشگیری کرد:

اسید فولیک: به عنوان فولات یا ویتامین ب 9 نیز شناخته شده است. کمبود اسید فولیک گاهی اوقات باعث یبوست می شود. در صورت امکان به جای مصرف مکمل های اسید فولیک، غذا های غنی از آن را مصرف کنید. غذا های غنی از فولات شامل اسفناج، نخود، غلات صبحانه و برنج غنی شده با اسید فولیک است. حد بالای اسید فولیک که اکثر بزرگسالان می توانند تحمل کنند، 1000 میکروگرم است.

ویتامین B 12: کمبود این ویتامین می تواند باعث یبوست شود. اگر یبوست شما به دلیل کمبود ویتامین B 12 باشد، افزایش مصرف روزانه آن می تواند به کاهش علایم کمک کند. غذا های غنی از ویتامین B 12 به غیر از مکمل ها عبارتند از جگر گاو، ماهی قزل آلا، ماهی سالمون و ماهی تن. اکثر بزرگسالان روزانه باید 2.4 میکروگرم ویتامین B 12 دریافت کنند.

ویتامین سی: یک ویتامین محلول در آب است. چون بدن مقدار مشخصی ویتامین سی را می تواند استفاده کند، دز زیاد آن می تواند سبب بروز اسهال شود. اما تنها در صورتی که یبوست داشته باشید این تاثیر به مزاق شما خوش می آید. توصیه می شود دز 1000 میلی گرمی از این ویتامین را سه مرتبه در روز مصرف کنید تا حرکات روده تان افزایش یابد. با این حال مصرف بیش از حد مضر است و باعث حالت تهوع و گرفتگی معده می شود.

ویتامین B 5: یا اسید پانتوتنیک باعث تحریک انقباض ماهیچه ای در سیستم گوارشی شده و به عمل دفع کمک می کند. میزان توصیه شده برای مصرف روزانه ویتامین B 5، برای اکثر بزرگسالان 5 میلی گرم است. بیشتر زنان شیرده باید روزانه 7 میلی گرم از این ویتامین را دریافت کنند.

ویتامین B 1: یا تیامین به بهبود فرایند هضم کمک می کند و سطوح پایین آن با علایمی از قبیل یبوست همراه است. اکثر زنان باید روزانه 1.1 میلی گرم و مردان 1.2 میلی گرم ویتامین B 1 مصرف کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کمبود این ویتامین باعث یبوست می شود" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کمبود این ویتامین باعث یبوست می شود"، کلیک کنید.