200 هزار نفر از جمعیت استان اصفهان با مشکلات ناباروری درگیر هستند

200 هزار نفر از جمعیت استان اصفهان با مشکلات ناباروری درگیر هستند

سیمارتیکل/اصفهان معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با بیان اینکه حدود 200 هزار نفر از جمعیت استان با مشکلات ناباروری درگیر هستند، گفت: در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز 61 مورد مشاوره انجام و از این تعداد 44 مورد منجر به انصراف از سقط جنین شده که آمار مطلوبی است.

حمید گله داری معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، امروز (دوشنبه 24 اردیبهشت) در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته جوانی جمعیت اظهار کرد: با توجه به اینکه جوانی جمعیت اولویت نظام کشور است، قانون حمایت از جوانی جمعیت از آبان سال 1400، تصویب شد و در این راستا قرارگاه جوانی جمعیت با 9 کمیته در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان راه اندازی شده است.

وی با بیان اینکه اگر شرایط فعلی ادامه پیدا کند موالید فعلی و کاهش TFR، در سال 1420 جمعیت کشور سالمند و رشد جمعیت منفی خواهد شد، افزود: تعداد موالید ثبت شده در سال 1401، حدود 48 هزار و 407 و تعداد موالید ثبت شده در سال 1402 حدود 47 هزار و 359 بوده است؛ میزان کاهش موالید در سال 1401 نسبت به سال 1400، 8.8 درصد بوده است که میزان کاهش موالید در سال 1402 نسبت به سال 1401 از 8.8 درصد به 2.1 درصد رسیده که بیانگر روندی مثبت است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اعلام کرد: در شهرستان های خمینی شهر، خوانسار، خوروبیابانک، فریدن، فلاورجان، لنجان، نجف آباد و هرند شاهد افزایش نرخ موالید در سال 1402 نسبت به سال 1401 بوده ایم، مراکز آموزش هنگام ازدواج در 22 شهرستان فعال هستند و در سال 1400 به 27 هزار و 450 زوج، در سال 1401 به 23 هزار و 686 زوج و در سال 1402 به 23 هزار و 399 زوج خدمات ارایه شده است.

وی با بیان اینکه تفاهم نامه ای نیز با بسیج جامعه پزشکی در خصوص راه اندازی مراکز نفس (نجات فرزندان از سقط) منعقد شده است، توضیح داد: در مراکز نفس در حال فعالیت در یک سال 67 مورد مشاوره ارایه و از این تعداد 47 مورد منجر به انصراف از سقط شده است، در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی نیز 61 مورد مشاوره انجام و از این تعداد 44 مورد منجر به انصراف از سقط جنین شده که آمار مطلوبی است.

گله داری با اشاره به اینکه در سال 1401، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص اقدامات مرتبط با قانون جوانی جمعیت رتبه برتر کشوری بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور را کسب کرده، گفت: تشویق افراد مجرد به ازدواج، تشویق افراد متاهل بدون فرزند به فرزندآوری و تسهیل مراکز ناباروری از جمله اقدامات موثر در خصوص افزایش جمعیت به شمار می رود و با برآوردهای انجام شده، حدود 200 هزار نفر از جمعیت استان با مشکلات ناباروری درگیر هستند.

زهرا جوانمردی دبیر کمیته درمان قرارگاه جمعیت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، نیز اظهار کرد: مرکز دولتی سطح سه درمان ناباروری در بیمارستان شهید بهشتی مستقر است و خدمات ارایه شده در مراکز ناباروری سطح دو بیشتر مربوط به مباحث مشاوره ای و موارد سرپایی است و زوجین برای دریافت خدمات و اقدامات تخصصی و فوق تخصصی باید به مراکز ناباروری سطح سه مراجعه کنند.

وی افزود: در سال 1402، 36 هزار و 426 مورد مراجعه به مراکز ناباروری سطح سه به ثبت رسیده که این تعداد نسبت به سال 1401 که برابر با 29 هزار و 420 مورد مراجعه بوده، افزایش داشته است، همچنین تعداد اعمال جراحی مرتبط با لقاح خارج رحمی یا آزمایشگاهی در مراکز سطح سه طی سال 1402، 7933 مورد بوده و میزان موفقیت این اعمال جراحی، 34.5 درصد ارزیابی شده است.

دبیر کمیته درمان قرارگاه جمعیت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خبر داد: تعداد اهدای تخمک، جنین و رحم جایگزین نیز برابر با 1160 مورد در سال 1402 بوده است، مراکز سطح دوی به عبارتی در نیمه دوم سال 1402 آغاز به کار کردند که در این بازه زمانی 95 مورد مراجعه به مراکز سطح دو در نجف آباد و شهرضا ثبت شده است.

وی از ترویج زایمان بدون درد و طبیعی اطلاع داد و تصریح کرد: در سال 1402 در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، حدود 60 درصد زایمان ها با روش سزارین بوده است و کاهش زایمان به روش سزارین یکی از موارد مد نظر به شمار می رود که طبق برآوردهای انجام شده، شیب افزایشی زایمان سزارین در سال 1402، کاهشی بوده است.

جوانمردی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص زایمان بدون درد دارویی در سال گذشته رتبه اول را کسب کرده و حدود 13 درصد زایمان های طبیعی انجام شده با استفاده از روش های بدون درد بوده است، همچنین زایمان های طبیعی بدون درد با روش های غیردارویی مد نظر قرار دارد و در حدود 51 درصد زایمان های طبیعی نیز از روش های کاهش درد غیردارویی استفاده شده است.

وی با اشاره به آموزش رایگان مادران باردار در حوزه مراکز بهداشتی و بیمارستان ها خاطر نشان کرد: زایمان های طبیعی به صورت رایگان انجام می شود و در سال 1402، 7500 مورد آموزش به مادران باردار ارایه شده و طی سال گذشته 90 ماما به عنوان نیروی انسانی به مراکز دولتی اضافه شده است.

در ادامه علی پارسا، دبیر کمیته بهداشت قرارگاه جوانی جمعیت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اظهار کرد: ممنوعیت توزیع اقلام پیشگیری از بارداری در واحدهای بهداشتی از جمله اولین اقدامات انجام شده در خصوص قانون جوانی جمعیت است و تجویز اقلام پیشگیری از بارداری تنها توسط پزشک مقدور است، همچنین در خصوص آگاه سازی عموم مردم برای مباحث مرتبط با جوانی جمعیت از جمله پیشگیری از ناباروری و سقط جنین از ظرفیت های مختلفی استفاده شده است.

وی با اشاره به بهره مندی 5040 مادر باردار نیازمند خدمات ویژه از حمایت طی سال 1402، افزود: در صورت مهاجرت دایم یا موقت مادران باردار از سایر استان ها به اصفهان، آنها نیز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی قرار می گیرند و به آنها خدمات ارایه می شود، در سال 1402 نیز شاهد مهاجرت دایم 1302 مادر باردار به استان بودیم که هماهنگی در خصوص ارایه خدمات به آن ها انجام شده است.

پایان خبر سیمارتیکل

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "200 هزار نفر از جمعیت استان اصفهان با مشکلات ناباروری درگیر هستند" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "200 هزار نفر از جمعیت استان اصفهان با مشکلات ناباروری درگیر هستند"، کلیک کنید.