3 علت تپش قلب شدید بعد از بیدار شدن از خواب

3 علت تپش قلب شدید بعد از بیدار شدن از خواب

آفتاب نیوز :

بیدار شدن با تپش قلب شدید ممکن است آزاردهنده باشد، اما لزوماً نشانه یک اتفاق جدی نیست. اضطراب، خواب بی کیفیت یا آریتمی قلبی برخی از دلایل آن است.

ضربان قلب سریع در آغاز روز و بلافاصله پس از بیدارشدن ممکن است دلایل زیادی داشته باشد که برخی از آن ها عبارتند از:

1. آپنه خواب

وقفه تنفسی در خواب یا آپنه خواب (Sleep apnea) یک اختلال خواب است که باعث توقف یا کاهش تنفس برای مدتی کوتاه (اما با تعداد دفعات زیاد) در طول خواب می شود و هر توقف می تواند حدود چندین ثانیه طول بکشد. تحقیقات انجام شده در سال 2018 نشان می دهد که آپنه خواب خطر ضربان قلب نامنظم را افزایش می دهد. افت ناگهانی سطح اکسیژن خون می تواند فشار خون را افزایش داده و سیستم قلبی عروقی را تحت فشار قرار دهد.

2. وحشت شبانه

کابوس ها و خواب های ناخوشایند باعث می شوند که با ضربان قلب تند از خواب بیدار شوید. وحشت شبانه نوعی اختلال خواب است که در آن فرد با حالت ترس و وحشت از خواب بیدار می شود. این اختلال بیشتر در کودکان خردسال رایج است.

3. سرماخوردگی یا تب

هرگونه تغییر شدید در دمای بدن، مانند تب یا لرز، می تواند باعث تغییراتی در ضربان قلب شود. بدن در چنین شرایطی با تحریک فرآیند هایی برای تنظیم دما واکنش نشان می دهد که شامل انبساط و انقباض عروق خونی پوست است. در چنین شرایطی ضربان قلب افزایش می یابد، زیرا بدن برای حفظ دمای معمولی خود (37 درجه سانتیگراد) ناچار است با شدت بیشتری کار کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "3 علت تپش قلب شدید بعد از بیدار شدن از خواب" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "3 علت تپش قلب شدید بعد از بیدار شدن از خواب"، کلیک کنید.