45 سال امیدآفرینی در دل روستاهای آذربایجان شرقی

45 سال امیدآفرینی در دل روستاهای آذربایجان شرقی

سیمارتیکل/آذربایجان شرقی جمهوری اسلامی ایران طی 45 سال گذشته که از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد، اقدامات شایانی در راستای محرومیت زدایی روستاها انجام داده و از همان ابتدا تا به امروز با تشکیل نهادها و گروه های مختلف، امید را در دل روستاها زنده نگه داشته است.

آذربایجان شرقی به عنوان یکی از استان های استراتژیک در شمالغرب کشور، جایگاه ویژه ای در حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دارد.

به گزارش سیمارتیکل، حدود 2727 روستای دارای سکنه با جمعیت بیش از یک میلیون و 100 هزار نفر در این استان وجود دارد. تعداد 1942 روستا نیز دارای دهیاری با نزدیک به 6000 عضو شورای روستایی در استان هستند که کانون محرومیت زدایی در سطح استان به شمار می روند.

به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، 45 سال خدمت برای محرومیت زدایی در روستاها همواره جزو اولویت های دولت ها بوده و  نهادهای مختلفی در این حوزه ایجاد شدند.

نهادهایی که در راستای محرومیت زدایی روستاها ایجاد شدند، هر یک در بطن انقلاب اسلامی رشد و پرورش یافته و در ادوار مختلف، کارنامه مناسبی از خود برجای گذاشتند که در مقایسه با دوران قبل از انقلاب، می توان تفامت مشهودی را مشاهده کرد.

نهادهایی چون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، جهاد سازندگی، دهیاری ها و شوراهای اسلامی روستایی، تعاونی های روستایی زنان، نهضت سوادآموزی، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، قرارگاه پیشرفت و آبادانی، سازمان بسیج سازندگی کشور، قرارگاه محرومیت زدایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر و … در طول ادوار گذشته نامی نیک در راستای محرومیت زدایی روستانشینان از خود برجای گذاشته اند.

شاید بتوان گل سرسبد این ارگان ها را جهادسازندگی عنوان کرد که همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی در 27 خردادماه 58 به دستور امام راحل تشکیل یافت و یک اقدام واقعا جهادی برای محرومیت زدایی از روستاها لقب گرفت که هنوز هم به عنوان نقطه طلایی تاریخ کشورمان به شمار می رود. تحول سریع و جهشی قابل توجه در خدمات رسانی به روستاها توسط جهادسازندگی در همان اوایل انقلاب، بر دل مردم عزیز نشست و جایگاه ویژه ای برای خود باز کرد.

با توجه به این که این نهاد جهادی و مردمی در راستای محرومیت زدایی تمامی بخش های یک روستا فعالیت می کرد، بعدا با تشکیل نهادهای مختلف در سطح کشور و رفع بخش بزرگی از محرومیت های روستایی با اقدامات تحول گرایانه این نهاد ارزشمند انقلابی،  در دی ماه 1379 با وزارت کشاورزی ادغام شد و محرومیت زدایی از روستاها برعهده ارگان های مختلف قرار گرفت. مثلا در حوزه برق رسانی، شرکت برق و در حوزه آبرسانی نیز شرکت آب مسیول محرومیت زدایی در روستاها شدند و جهادسازندگی برای همیشه در یادها ماندگار شد.

جهاد سازندگی باید می ماند و در تاریخ ماندگار می شد

حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، در مراسم اخیر روایت جهادسازندگی که در تبریز برگزار شد، با اشاره به این موضوع که حضور جهاد در همه میدان های جنگ و سازندگی، منشاء خیر و برکت انقلابی و تسهیل و گشایش گره ها و مشکلات بود، از انحلال جهاد به عنوان یک موضوع بدون بررسی کارشناسی در آن دوران انتقاد کرد.

وی افزود: سالروز تاسیس جهاد سازندگی روز بسیار خوبی برای روایت خدمات و فعالیت های این نهاد و رشادت های جهادگران است، در واقع خدمات و تلاش های جهاد به ویژه در دوران دفاع مقدس تاکنون کم رنگ در جامعه مطرح شده است .

با انحلال جهادسازندگی شاید محرومیت زدایی اندکی رنگ باخت و با همان شدت ادامه نیافت اما باز هم به روال گذشته در اولویت کشور ماند ولی در قالب های مختلف نمود پیدا کرد.

علاوه بر این که ارگان های مختلف آب، برق، گاز، بنیاد مسکن و … به اجرای پروژه ها در سطح روستاها اقدام کردند، گروه های جهادی نیز به میدان آمدند تا نقش جهادسازندگی را به خوبی ادامه دهند.

نمود اصلی فعالیت این گروه های جهادی نیز در جریان زلزله های اخیر و به خصوص دوران شروع کرونا کاملا مشهود است. اردوهای جهادی پزشکی، فرهنگی، عمرانی، آموزشی و … که به دل روستاهای محروم استان طی ماه های مختلف انجام می گیرند و نقش مهمی در رفع محرومیت روستاها دارند.

اقدامات موثر گروه های جهادی در رفع محرومیت ها 

سردار اصغر عباسقلیزاده، فرمانده سپاه عاشورا نیز در رزمایش سراسری اخیر جهادگران سازندگی در تبریز با اشاره به اقدامات و همکاری های بسیج سازندگی در قالب گروه های جهادی، اظهار کرد: جهادگران در راستای ادامه ی فعالیت های سازندگی خود در بحث کمک های مومنانه، بسته های معیشتی، آزاد سازی زندانیان،  همچنین مدرسه سازی، محرومیت زدایی از مناطق محروم و …. قدم های بیشماری برداشته اند.

وی ادامه داد: سایر اقدامات گروهای جهادی انعقاد تفاهم نامه ی مشترک با ادارات و سازمان های آبفای استان، کمیته امداد امام خمینی(ره) و هم چنین شرکت عمران شهر سهند، ادارات جهاد کشاورزی، سازمان منابع طبیعی، علوم پزشکی، سازمان های خیرین و ادارات بوده است که همگی در راستای محرومیت زدایی هستند.

وی افزود: ما در راستای تامین مسکن نیازمندان با کمیته ی امداد امام خمینی (ره) تفاهم نامه ای به صورت تامین 1000 واحد مسکونی داریم که حدود 400 واحد آن در دست احداث بوده که حدود 92 واحد از آن تحویل داده شده است؛ امیدواریم در این رابطه بتوانیم دین خود را ادا کنیم.

انقلاب آبرسانی به روستاهای آذربایجان شرقی عملیاتی شد

محمد اسکندری، مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی نیز در گفت وگو با سیمارتیکل، با اشاره به فعالیت های قرارگاه جهاد آبرسانی دولت سیزدهم در استان، گفت: انقلاب بزرگی در حوزه آبرسانی به روستاهای استان در راستای فعالیت های این قرارگاه عملیاتی شد.

وی خاطرنشان کرد: نزدیک به 700 روستا تا سال 1400 درگیر تنش آبی بودند و حتی آبرسانی برخی از روستاها نیز با تانکر انجام می گرفت اما به واسطه اقدامات قرارگاه جهاد آبرسانی تا پایان سال 1401 این تعداد روستای دارای تنش آبی به حدود 300 روستا کاهش یافت.

وی افزود: آبرسانی نزدیک به 384 روستای استان از اواخر سال 1400 تا اواخر سال 1401 با تخصیص حدود 380 میلیارد تومان اعتبار انجام گرفت که آبرسانی تعداد 214 روستا تنها در سال 1401 بوده است. بخش اعظمی از این آبرسانی ها یعنی آبرسانی به حدود 121 روستای استان نیز از طریق گروه های جهادی انجام گرفته که این گروه های جهادی به صورت شبانه روزی و حتی در فصل زمستان نیز پای کار آبرسانی به روستاهای صعب العبور بودند.

اسکندری با بیان این که قرارگاه جهاد آبرسانی برای سال 1402، آبرسانی به 183 روستای دیگر را در دستورکار قرار داده است، ادامه داد: کارهای مهمی در حوزه آبرسانی طی سال گذشته انجام گرفته و وجدانمان در این خصوص آسوده است. برای راستی آزمایی این اقدامات نیز می توان به صورت میدانی از خود روستانشینان پرس و جو کرد. 

افتتاح 1479 پروژه روستایی استان در دهه فجر

وی هم چنین گفت: همزمان با ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی امسال، تعداد 1479 پروژه حوزه روستایی در آذربایجان شرقی با اعتباری بالغ بر3800 میلیارد تومان افتتاح شده و تحویل روستانشینان عزیز شد.

وی ادامه داد: از این تعداد بالغ بر 1136 پروژه توسط دهیاری ها و 343 پروژه توسط دستگاه های اجرایی استان در روستاها اجرا شده است.

بهره مندی 99.5 درصدی روستاهای بالای 20 خانوار آذربایجان شرقی از نعمت گاز

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان شرقی نیز در گفت وگو با خبرنگاران در تشریح آخرین وضعیت گازرسانی به روستاهای استان، اظهار کرد: دهه فجر امسال پروژه گازرسانی تعداد 41 روستا در شهرستان های کلیبر، خداآفرین، چاراویماق، ورزقان، میانه و هریس با 788 خانوار به بهره برداری رسیده و مردم این روستاها از نعمت گاز برخوردار خواهند شد.

نادر کمالی با بیان این که با افتتاح این پروژه ها، 99.5 درصد از روستاهای بالای 20 خانوار استان از نعمت گاز برخوردار می شوند، افزود: با این روند تا مرداد ماه سال آینده نیز باقی روستاها به مدار گاز متصل شده و گازرسانی به تمامی روستاهای بالای 20 خانوار استان به اتمام خواهد رسید.

گفتنی است، پوشش شبکه بهداشت روستاهای استان و سایر نقاط کشور که در سفر سال گذشته کارشناسان سازمان بهداشت جهانی به تبریز مطرح شد، به اذعان خود این کارشناسان در سطح دنیا بی نظیر بوده و الگویی برای سایر کشورها به شمار می رود.

آسفالت ریزی راه های روستایی نیز از دیگر فعالیت های عمرانی مهم تلقی می شود که به عنوان یکی از استان های سردسیر کشور و مشکل تردد در فصول سرد سال و زمان بارش برف، اقدامی بسیار مهم در راستای محرومیت زدایی این روستاها است.

توسعه مدارس، بازسازی خانه های کاهگلی، افزایش تولیدات کشاورزی استان به بیش از پنج میلیون تن، تجهیز اغلب روستاها به آب شرب پایدار تنها گوشه ای از اقدامات جمهوری اسلامی ایران طی 45 سال گذشته در استان بوده که توانسته بارقه های امید را برای مردم عزیزمان روشن نگه دارد.

پایان خبر سیمارتیکل

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "45 سال امیدآفرینی در دل روستاهای آذربایجان شرقی" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "45 سال امیدآفرینی در دل روستاهای آذربایجان شرقی"، کلیک کنید.