علت روشن بودن چراغ خطر به صورت دایم چیست؟

چرا چراغ خطر به صورت دایم روشن است؟

علت روشن بودن چراغ خطر چیست؟ اتفاقی گیج کننده، آزاردهنده و حتی خطرناک. روشن شدن دایمی چراغ خطر ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد؛ از جمله مشکلات الکتریکی، مشکلات مربوط به سیستم ترمز و سوییچ های معیوب. هرچند در خودروهای جدید، علت روشن بودن چراغ خطر به صورت دایمی ممکن است چراغی به نام پوزیشن لایت باشد. در این مطلب، به بررسی علل مختلف روشن شدن دایمی چراغ خطر، نحوه عیب یابی مشکل و راه حل های رفع آن می پردازیم.

علت روشن بودن چراغ خطر به صورت دایم چیست؟

علت روشن بودن چراغ خطر به صورت دایمی

علت روشن شدن چراغ خطر به صورت دایمی به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از علل رایج عبارت اند از:

مشکل در سوییچ ترمز دستی

رایج ترین علت روشن بودن چراغ خطر به طور دایمی، مشکل در سوییچ ترمز دستی است. زمانی که ترمز دستی را می کشید، سوییچ باید به چراغ خطر سیگنال بفرستد تا خاموش شود. اگر سوییچ خراب باشد، چراغ خطر به طور دایمی روشن می ماند؛ حتی زمانی که ترمز دستی را رها می کنید.

مشکل در سیم کشی

مشکل در سیم کشی مربوط به چراغ خطر نیز ممکن است باعث روشن شدن دایمی آن شود. این امر به دلیل اتصالات شل، سیم های آسیب دیده یا خوردگی است.

مشکل در رله چراغ خطر

رله چراغ خطر یک جزء الکتریکی است که چراغ خطر را روشن و خاموش می کند. اگر رله، خراب باشد، چراغ خطر نیز به طور دایمی روشن می ماند.

مشکل در لامپ های چراغ خطر

در برخی موارد، مشکل به دلیل خود لامپ های چراغ خطر است. اگر لامپ ها بسوزند یا اتصالات شان ضعیف باشد، ممکن است چراغ خطر به طور دایمی روشن شود. اگر چراغ خطر خودروی شما دچار مشکل شده، می توانید از بین برندهای مدرن، آماتا صمد، جمع ساز دست به انتخاب چراغ عقب بزنید. از بین این برندها چراغ عقب جمع ساز یکی ار محبوب ترین چراغ هاست.

مشکل در سیستم ترمز

در موارد نادرتر، روشن شدن دایمی چراغ خطر ممکن است نشان دهنده مشکلی در سیستم ترمز باشد. اگر سطح مایع ترمز پایین باشد یا در سیستم ترمز نشتی وجود داشته باشد، ممکن است چراغ خطر به عنوان هشدار روشن شود.

نکات مهم زیر را نیز حتما به یاد داشته باشید:

 • روشن بودن چراغ خطر به طور دایمی ممکن است نشان دهنده یک مشکل الکتریکی یا مشکل در سیستم ترمز باشد؛
 • مهم است که علت را به موقع پیدا کرده و مشکل را برطرف کنید تا از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری شود؛
 • اگر دانش و تجربه لازم را ندارید، هرگز سعی نکنید خودتان روی سیستم های الکتریکی یا ترمز خودرو کار کنید.

یادتان باشد که هر چند وقت یک بار خودروی خود را برای معاینه فنی ببرید. بری این کار می توانید از سایت های معاینه فنی خودرو کمک بگیرید.

با وجود تمامی مواردی که به عنوان علت روشن بودن چراغ خطر خودرو به صورت دایمی عنوان کردیم، باید بدانید که طبق استانداردهای جدید جهانی، یک ویژگی به عنوان «پوزیشن لایت» به خودروها اضافه شده که معادل دی لایت برای چراغ های عقب خودروست. به همین دلیل در صورتی که چراغ های عقب خودروی شما دایما روشن است، ممکن اسد به دلیل پوزیشن لایت باشد.

پوزیشن لایت چیست و چه کاربردی دارد؟

پوزیشن لایت یا چراغ موقعیت، که به آن چراغ پارکینگ یا چراغ شب نیز گفته می شود، نوعی چراغ در خودرو است که در قسمت عقب قرار دارد. این چراغ ها برای افزایش دید خودرو در شرایط کم نور یا تاریکی به رانندگان دیگر و عابران پیاده استفاده می شوند. استفاده از این چراغ، بیشتر مناسب مناطقی است که در بیشتر روزهای سال، آب وهوای بارانی یا مه گرفته دارند.

کاربردهای پوزیشن لایت عبارت اند از:

 • افزایش دید: پوزیشن لایت ها به رانندگان دیگر و عابران پیاده کمک می کنند تا در شرایط کم نور یا تاریکی، خودروی شما را بهتر ببینند. این امر به جلوگیری از تصادفات کمک می کند
 • علامت گذاری محل پارک: در برخی از کشورها، روشن کردن پوزیشن لایت ها هنگام پارک خودرو در شب الزامی است. این امر به نشان دادن محل پارک خودرو به رانندگان دیگر و عابران پیاده کمک می کند
 • ایجاد زیبایی: پوزیشن لایت ها ظاهر خودروی شما را در شب زیباتر می کنند

نحوه عملکرد پوزیشن لایت به این صورت است که معمولا با روشن شدن کلید استارت یا روشن شدن چراغ های جلو روشن می شوند.

آیا می توان پوزیشن لایت را خاموش کرد؟

قابلیت خاموش کردن پوزیشن لایت یا همان چراغ موقعیت، به نوع خودرو و سیستم الکتریکی آن بستگی دارد.

در برخی از خودروها:

 • پوزیشن لایت ها به طور خودکار با روشن شدن کلید استارت یا روشن شدن چراغ های جلو روشن می شوند و نمی توان آن ها را به طور جداگانه خاموش کرد.
 • در برخی دیگر از خودروها، پوزیشن لایت ها را می توان با یک سوییچ جداگانه روشن و خاموش کرد.

برای اینکه بفهمید آیا می توانید پوزیشن لایت های خودروی خود را خاموش کنید یا نه، باید دفترچه راهنمای مالک خودرو را بررسی کنید.

چند روش کلی برای خاموش کردن پوزیشن لایت عبارت اند از:

 • بررسی سوییچ پوزیشن لایت
 • بررسی فیوزها
 • استفاده از رله برای قطع و وصل کردن پوریشن لایت؛ البته این کار را حتما به مکانیک بسپارید

یادتان باشد که:

 • خاموش کردن پوزیشن لایت ها در برخی از کشورها غیرقانونی است. بنابراین قبل از خاموش کردن پوزیشن لایت ها، حتما قوانین و مقررات محلی را بررسی کنید.
 • خاموش کردن پوزیشن لایت ها ممکن است دید خودروی شما را در شب کاهش داده و خطر تصادف را افزایش دهد؛ به خصوص اگر در منطقه ای با آب وهوای بارانی و مه گرفته رانندگی می کنید.

در کل همیشه بهتر است که با احتیاط عمل کنید و پوزیشن لایت ها را روشن نگه دارید تا دید خودروی شما در شب به حداکثر برسد.

سخن آخر

روشن بودن چراغ خطر خودرو به صورت دایمی، دلایل مختلفی دارد؛ از جمله مشکلات الکتریکی، مشکلات مربوط به سیستم ترمز، سوییچ های معیوب و غیره. در این مطلب، به بررسی علل رایج این مشکل و راه حل های رفع آن پرداختیم.

با رعایت نکات گفته شده و عیب یابی به موقع مشکل، می توانید از علت روشن بودن چراغ خطر آگاه شوید و از خطرات ناشی از آن جلوگیری کرده و از سلامت و ایمنی خود در جاده اطمینان حاصل کنید؛ البته یادتان باشد که قبل از هر اقدامی مطمین شوید که علت روشن بودن چراغ خطر خودروی شما بوجود پوزیشن لایت نیست.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "علت روشن بودن چراغ خطر به صورت دایم چیست؟" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی, کسب و کار ایرانی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "علت روشن بودن چراغ خطر به صورت دایم چیست؟"، کلیک کنید.

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.