انواع اختلال یادگیری در کودکان

آمارها نشان می دهد از هر 5 کودکی که در سن مدرسه هستند، یکی دچار ناتوانی در یادگیری است. علایم این ناتوانی اغلب در 3 تا 4 سالگی و در دوره ی پیش دبستانی بروز پیدا می کند. به همین دلیل والدین باید درباره نشانه های آن اطلاعات کافی داشته باشند. علی رغم اینکه اختلال یادگیری، چالش های بسیاری را برای کودکان در مدرسه ایجاد می کند، به سختی قابل تشخیص است. به طور کلی اختلال یادگیری زمانی اتفاق می افتد که مغز، اطلاعات را به روش های غیرمعمول دریافت و پردازش می کند.

انواع اختلال یادگیری در کودکان

اختلال یادگیری در کودکان دبستانی باعث می شود آن ها در کارهای خواندن، نوشتن، انجام ریاضیات، استفاده از زبان یا درک کلام دیگران، اجتماعی شدن و بسیاری از مهارت های دیگر با مشکلاتی مواجه شوند. در این حالت فرد نمی تواند مهارت های مختلف را یاد بگیرد یا از آن ها استفاده کند. لباس السا آنا دخترانه  جزوی از لباس هایی است که دخترها در کمد لباس خود  آن را  دارند.

انواع اختلال یادگیری در کودکان پیش دبست

اختلال یادگیری طیف وسیعی دارد. این کودکان بهره هوشی برابر یا حتی بیشتر از دیگران دارند و تنها در برخی مهارت های تحصیل دچار مشکل هستند. در ادامه انوع اختلالات یادگیری معرفی شده است.

اختلال در خواندن

کودکانی که درگیر اختلال خواندن هستند، ترکیب صداهای متمایز و کلمات را درک نمی کنند یا اینکه در فهم چگونگی ترتیب حروف صدادار و بی صدا دچار مشکل هستند.

اختلال در نوشتن

نوشتن مهارت پیچیده ای است که به کاربرد و هماهنگی توانمندی های مختلف مانند بینایی، حرکت و توانایی پردازش اطلاعات احتیاج دارد. کودکانی که در نوشتن مشکل دارند دست خط بدی دارند، املای آن ها ضعیف است و معمولاً در مواردی مانند دستور زبان یا علایم نگارشی مشکل دارند.

اختلال ریاضی

اختلال ریاضی به حل مسایل، کار کردن با اعداد، یادگیری قوانین پایه، کاربرد فرمول ها و استفاده از نمادهای ریاضی باز می گردد. این اختلال به راحتی از نمرات ریاضی کودکان قابل تشخیص است.

اختلال گفتاری

کودکانی که دچار اختلال گفتاری هستند، ممکن است لکنت زبان داشته باشند یا در تلفظ برخی از هجاها یا صداهای خاص دچار مشکل شوند.

دلایل بوجود آمدن اختلالات یادگیری

با توجه به اینکه طیف اختلالات یادگیری گسترده است، علایم آن نیز به همان نسبت متعدد است. در ادامه برخی از مهم ترین علایم این مشکل در کودکان را می آوریم.

 • وجود سابقه خانوادگی به خصوص سابقه اختلالات یادگیری پدر و مادر
 • مشکلات حافظه کوتاه مدت و حفظ مطالب
 • مصرف الکل یا مواد مخدر در دوران حاملگی مادر، تولد زودرس یا کم وزنی
 • آسیب عاطفی مانند مورد سو استفاده قرار گرفتن، شوک ها یا خاطرات بد کودکی
 • نقص رشد مغز
 • وقایعی مانند ضربه جسمی و آسیب به سر و همچنین بیماری های سیستم عصبی
 • قرار گرفتن در معرض مواد سمی مانند جیوه یا سرب

تفاوت سختی یادگیری و اختلال یادگیری در کودکان

سختی یادگیری به معنای وجود مشکل در مهارت هایی چون خواندن، نوشتن و یا محاسبات ریاضی است. اختلالات یادگیری اما مشکلاتی خاص، جدی و ادامه دار در خواندن، نوشتن و یا محاسبات است که توسط متخصص سلامت روان تشخیص داده می شود. از جمله این اختلالات می توان به دیسلکسیا (خوانش پریشی یا ناتوانی در خواندن)، دیسگرافیا (نوشتار پریشی یا ناتوانی در نگارش) و دیسکلکولیا ( ناتوانی در مهارت های محاسباتی) اشاره کرد.  خرید لباس ابرقهرمانان دخترانه  برای دخترها از ضرورت های خرید آنها به حساب می آید.

«اختلال یادگیری» اصطلاحی است که متخصصان هنگام تشخیص مشکلی خاصی در خواندن، نوشتن و یا محاسبات از آن استفاده می کنند. برخی از افراد از «ناتوانی یادگیری» استفاده می کنند. این اصطلاحات کم و بیش هم معنی هستند.

سختی یادگیری و علایم اولیه اختلالات یادگیری

سختی یادگیری و علایم اولیه اختلالات یادگیری اغلب در دو سال اول مدرسه که کودکان تحصیل در کلاس را شروع می کنند، نمایان می شود.

اگر فرزند مدرسه ای شما سختی و یا اختلال در یادگیری دارد، احتمالا متوجه شده اید که:

 • خواندن، نوشتن و محاسبات را دوست ندارد و یا آن را بسیار دشوار می داند.
 • در املای کلمات رایج، استفاده از کلمات قافیه دار و یا شمارش مشکل زیادی دارد.
 • تشخیص صداها و هجاها در کلمات برایش دشوار است. مثلا تلفظ «د» در کلمه گلدان.
 • در ربط دادن اعداد به کلمات مرتبط سختی دارد. مثلا عدد «5» به کلمه پنج.
 • اعتماد به نفس لازم نسبت به مدرسه و تکالیفش را ندارد.
 • ناتوانی در درک قوانین و پیروی از دستورالعمل ها
 • ضعف در به خاطر سپردن مطالب
 • عدم هماهنگی راه رفتن، ورزش، گرفتن مداد در دست
 • چالش در انجام تکالیف خانگی
 • نافرمانی، عصبانیت و احساس خشم و پرخاشگری در مدرسه

اگر کودک شما علایم اولیه سختی یادگیری دارد، الزاما به این معنی نیست که او دارای اختلال یادگیری است. برخی کودکان برای کسب مهارت های خواندن، نوشتن و محاسبات به زمان بیشتری نیاز دارند. دلایل دیگری هم ممکن است دستیابی به این مهارت ها را برای کودکان سخت کند. به عنوان مثال، غیبت زیادی در مدرسه داشته اند و یا مشکلات شنوایی و بینایی از جمله این دلایل هستند.

نشانه های ناتوانی در یادگیری در کودکان

با پرسیدن 9 سوال زیر می توانید متوجه این موضوع شوید که آیا کودک شما دچار اختلال یادگیری هست یا خیر؟

1- آیا کودک شما دایره لغاتی بیشتر از 200 کلمه دارد؟

اکثر کودکان 3 ساله می توانند کلمات مربوط به اعضای بدن، اشیای روزمره و ضمایر اصلی مانند «من» و «تو» را به راحتی به زبان بیاورند. آنها در این سن اغلب از واژه ی «چرا؟» برای سوال پرسیدن استفاده می کنند و یاد گرفته اند که برخی از کلمات را به شکل جمع به کار ببرند.

مشکلات گفتاری و زبانی اغلب یکی از اولین نشانه های ناتوانی یادگیری در کودکان است که ممکن است دلایلی مانند اختلالات شنوایی یا اختلال در شیوه استفاده از عضله زبان برای ادای کلمات داشته باشد.

2- آیا کودک شما می تواند بگوید چند سال دارد؟

کودکان تا 36 ماهگی یا 3 سالگی باید مفهوم «چند» را متوجه شوند و بتوانند انگشتان دست را به نشانه ی میزان سن خود بالا نگه دارند. کودکان در این سنین باید بتوانند اعداد را بشمارند. البته ممکن است چند عدد را از قلم بیندازند اما باید با آشنا باشند.

در سن 4 سالگی بیشتر کودکان می توانند تا 20 بشمارند. دکتر گریفین می افزاید اگر کودک شما در شمارش اعداد با مشکل مواجه است، می تواند نشانه ای از اختلال دیسلکسیا یا باشد که با ناتوانی در یادگیری اعداد و زمان در او بروز پیدا می کند.

3- آیا کودک شما حروف الفبا را می شناسد؟

کودکان بین 3 تا 4 ساله باید بتوانند تا 10 حرف را با دیدن شکل آن تشخیص دهند. برخی از کودکان در این سن می توانند با دیدن نام خود روی یک برگه کاغذ آن را بشناسند. اگر کودک شما در این زمینه از اکثر همسالان خود عقب مانده است، می تواند نشانه ای از ناتوانی در یادگیری یا اختلال خوانش پریشی یا همان دیسلکسیا باشد. لباس سفید برفی را میتوان در کمد لباس خیلی از دخترها پیدا کرد.

اختلال دیسلکسیا در کودکان به این شکل بروز پیدا می کند که بچه ها مبتلا به آن نمی توانند املای کلمات را به درستی بخوانند و به همین دلیل در خواندن و نوشتن با مشکل مواجه می شوند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "انواع اختلال یادگیری در کودکان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی, کسب و کار ایرانی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "انواع اختلال یادگیری در کودکان"، کلیک کنید.